VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spalničky znovu na scéně. Lékaři evidují další případy infekční nemoci

Liberecký kraj – Další hrozba. V kraji je zatím pět nemocných, v celém Česku 70.

20.4.2018
SDÍLEJ:

Spalničky. Ilustrační foto.Foto: Shutterstock

Jen za minulý rok onemocnělo v kraji spalničkami 10 dětí, od začátku letošního roku dalších pět. Naposledy byly přitom spalničky v kraji zjištěny před čtyřmi lety, a to v jediném případě. Podle krajské hygieny sice ještě nejde o epidemii, o hrozbu však ano. Jde přitom o nemoc, kterou už řada lidí považuje za minulost. Stejně jako třeba černý kašel nebo záškrt.

„Spalničky mají nejvyšší index nakažlivosti ze všech známých nemocí,“ upozornil hlavní epidemiolog Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Jaroslav Harman. Nemoc tak neohrožuje jen samotné pacienty, ale i jejich okolí.

Děti, které nebyly proti spalničkám očkovány, ale pohybovaly se v bezprostřední blízkosti nemocného, třeba ve školce, musí zůstat doma po celou inkubační dobu, jež může trvat až tři týdny. Ohroženi mohou být i kojenci, kteří ještě očkováni nebyli. Děti se u nás proti spalničkám očkují poprvé na 13 měsících.

JAK SE ŠÍŘÍ?

Nemoc se šíří kapénkami či přímým kontaktem. Ve vzduchu nebo na povrchu předmětů může virus přetrvávat i dvě hodiny. Onemocnění začíná horečkou, kašlem a rýmou, pak se přidává zarudnutí spojivek. Typická červenofialová vyrážka se objeví nejprve v záhlaví a postupuje přes obličej, krk a břicho až na končetiny.

Proti spalničkám se u nás začalo plošně očkovat v roce 1969. Lidé, kteří touto chorobou onemocněli v dětství, už ji podle lékařů znovu dostat nemohou. Riziko představuje pro ty, kteří nebyli očkováni a nezískali přirozenou imunitu. I když jde o běžnou dětskou nemoc, může působit i komplikace. K úmrtí v důsledku spalniček však u nás došlo naposledy v roce 1979.

Důvody, proč se obávaná dětská nemoc vrátila, jsou podle epidemiologů hned dva. Obavy některých rodičů z očkování a možnost přenosu infekce z některých evropských zemí, kde se epidemie spalniček vyskytují. Aktuálně je to třeba v Itálii, Velké Británii, Německu, Rumunsku či na Ukrajině.

V řadě z těchto zemí už považovali nemoc za vymýcenou a s očkováním přestali. První onemocnění v loňském roce se přitom týkalo právě studentky z Ukrajiny, která je epidemií spalniček zasažena. Nositeli viru mohou být podle hygieniků také zahraniční dělníci, kteří mohou nemoc při setkání s širší rodinou přenést na děti a ty ji šíří v dětských kolektivech. Tak tomu bylo loni na jedné z jabloneckých škol.

OČKOVÁNÍ PŘEDEVŠÍM

Podle Jaroslava Harmana je účinnou ochranou proti spalničkám právě plošné očkování. „Ideální by byla proočkovanost vyšší než 95 procent,“ říká odborník. Tomu jsme se podle něj ale v důsledku různých „protivakcinačních kampaní“ vzdálili. „U dětí narozených v roce 2013 činila proočkovanost 85,9 procenta a u dětí narozených o rok později 74,7 procenta,“ upřesnil Harman čísla z Libereckého kraje.

Právě vakcínu pod označením Priorix, která v sobě zahrnuje očkování proti spalničkám, zarděnkám a neštovicím, rodiče nejčastěji odmítají. Argumentují tím, že jde buď o banální nemoci, nebo o choroby, které se už u nás nevyskytují. Epidemie v Itálii, kde byli stejného názoru, nebo na Ukrajině, odkud se sem dostalo v poslední době nejvíc případů, tyto argumenty přesvědčivě vyvrací.

Lékaři zdůrazňují, že hysterie kolem negativních účinků očkování je zcela zbytečná a případné komplikace, například alergická reakce, je menším zlem než samotné onemocnění. Podle jablonecké lékařky pro děti a dorost Milany Ciprové jsou navíc obavy z vakcíny proti spalničkám zcela zbytečné. „Za svou praxi jsem se s žádnou reakcí na toto ještě nesetkala,“ uklidňuje.

V řadě evropských zemí mají rodiče pojistku v podobě soudu. Pokud potvrdí, že vakcinace je příčinou zdravotní komplikace či dokonce trvalého poškození, stát je musí odškodnit. Podobný zákon navrhuje i ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.
Není první. S podobnou iniciativou už v minulosti přišel i semilský poslanec Jan Farský (STAN). Podle lékařů se jedná o mizivé číslo případů, kdy ke komplikacím dojde. Zpravidla jde ale o kombinaci více negativních faktorů, než že by šlo pouze o důsledek samotného očkování.

Autor: Jana Švecová

20.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OBSLUHA VSTŘIKOVACÍCH STROJŮ A MONTÁŽNÍCH ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, • obsluha strojů a montážních zařízení, • odebírání a kontrola kvality výrobků, • ukládání výrobků do obalu, • zadávání průběhu výroby do elektronického systému a vyplňování dokumentace, • udržování pořádku a předávání pracoviště v pořádku další směně, Požadavky:, • spolehlivost, pečlivost, • pracovitost, zodpovědnost, • dodržování pracovních postupů, • ochota učit se novým věcem, • aktivní spolupráce v týmu, Nabízíme: , • pravidelná výplata zálohy na mzdu, • lehkou práci, výrobky mají nízkou hmotnost, • práci vsedě na většině pracovišť, • pobyt v čistém a moderním prostředí, • spolupráce v malých „rodinných“ týmech, • průměrnou měsíční mzdu po zapracování 17.000,- Kč, • vlastní jídelnu a výběr ze čtyř jídel, z ceny menu platíte jen 28,- Kč, • letní terasu na jídlo a oddech, občerstvovací automaty, • příspěvek na dopravu nebo firemní svoz, • týden dovolené navíc po 1. odpracovaném roce, • stabilizační a věrnostní odměny ve vazbě na délku zaměstnání aj., Kontaktní osoba:, Bc. Eliška Susková, 488 881 144, eliska.suskova@lukovplast.cz. Pracoviště: Lukov plast spol. s r.o.-001, Zámecká, č.p. 191, 463 43 Český Dub. Informace: Edita Dostálová, +420 488 881 142,800 023 004.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 21 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti KONTROLOR KVALITY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Zámecká 191, 463 43 Český Dub, Jaká je náplň vaší práce? Kontrolujete kvalitu výrobků vyráběných v průběhu směny, provádíte předepsané měření, kontroly a zkoušky, kontrolujete práci operátorů výroby, zpracováváte a vyplňujete kontrolní dokumentace, samostatně rozhodujete o kvalitě ve výrobě, předáváte pracoviště v pořádku další směně. S námi pracujete v malých týmech, kde vás všemu naučí, v čistém a moderním prostředí. Práce je lehká, výrobky mají nízkou hmotnost. Dostanete od nás pracovní oděv a vhodnou pracovní obuv, ochranné pomůcky. Od vás chceme spolehlivost, pracovitost, zodpovědnost, pečlivost, dodržování pracovních postupů, ochotu učit se novým věcem a aktivní spolupráci v týmu. , Průměrná měsíční mzda po zapracování 24.000,- Kč. Možnost požádat o pravidelnou výplatu zálohy na mzdu. Vlastní jídelna, výběr ze čtyř jídel. Z ceny menu 62,- Kč platíte jen 28,- Kč. Mimo zákonných příplatků můžete získat další výhody navíc: příspěvek na dopravu, po roce zaměstnání penzijní spoření a týden dovolené navíc, stabilizační a věrnostní odměny ve vazbě na délku zaměstnání aj. V případě potřeby zajistíme ubytování a dopravu do zaměstnání., Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně. Pracoviště: Lukov plast spol. s r.o.-001, Zámecká, č.p. 191, 463 43 Český Dub. Informace: Edita Dostálová, +420 488 881 142,800 023 004.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18220 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní smlouva na dobu určitou s možností prodloužení., Po uplynutí zkušební doby zaměstnanecká sleva na zboží., Hlásit se osobně na prodejně v OC Nisa, popř. telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Pompo spol. s r.o.-002 (oc nisa), České mládeže, č.p. 456, 463 12 Liberec 25. Informace: Ivana Matějková, +420 737 278 110.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 22 100 Kč

Odborní asistenti na vysokých školách FAKULTA PŘÍRODOVĚDNĚ-HUMANITNÍ A PEDAGOGICKÁ - ODBORNÝ ASISTENT NEBO ODBORNÝ ASISTENT S VĚDECKOU HODNOSTÍ NA KATEDRU CHEMIE. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CHARAKTERISTIKA: vzdělávací činnost - výuka v seminářích, laboratorních cvičeních, příp. přednášky v oboru anorganické chemie, chemie povrchů a molekulárního designu, řešení výzkumných experimentálních nebo teoretických úkolů v oblasti chemie materiálů, sebevzdělávací a publikační aktivity. DOVEDNOSTI: zájem o výuku chemie, o výzkumnou práci v chemii materiálů, schopnost týmové práce. VZDĚLÁNÍ: vědecká hodnost Ph.D., popř. zřejmá perspektiva dosažení věd. hod. Ph.D., v anorganické chemii, morgan. technologii nebo v příbuzném chem. či materiál. oboru. PRAC. POMĚR: výše úvazku dle dohody, prac. smlouva - doba určitá 2 roky, mzdová třída A2, A3,dle vnitřního mzdového předpisu a dosažené věd. hodnosti. NÁSTUP: 1.10.2018 nebo dle dohody. K přihlášce do VŘ musí být přiloženy tyto dokumenty: stručný životopis, stručná charakteristika dosavadní odborné činnosti, doklady o ukončeném vzdělání, příp. doklady o odborné způsobilosti a členství v odborných společnostech, seznam publikovaných odborných prací. Přihlášku doručte do 17.6.2018 emailem (volnamista@tul.cz) nebo poštou TUL na výše uvedenou adresu. Výběrové řízení je od 17.5.2018 zveřejněno na úřední desce TUL.. Pracoviště: Technická univerzita v liberci, Studentská, č.p. 1402, 460 01 Liberec 1. Informace: Jitka Havlíková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otevření parku Jiřiny a Milana Uherkových.
6

FOTO: Park nese jméno zakladatelů Severáčku

Běžecký závod Vratislavický Běhoun
38

FOTO: Vratislavický Běhoun rozpumpoval krev v žilách závodníků

Končící trenér Holoubek se s domácím publikem rozloučil vítězně

Liberec /FOTO/ - Fotbalisté Liberce v posledním domácím utkání sezony prolomili černou sérii bez výhry. Slovan porazil Bohenians 1:0 gólem jarního střelce Pulkraba z 62. minuty.

Hlasujte pro nejhezčí miminko 20. týdne roku 2018

Liberecko - /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ - Představujeme vám miminka vyfocená v 19. týdnu roku 2018. Hlasujte pro to nejhezčí!

Útok na chuťové buňky. Jarmark představí místní dobroty

Liberecký kraj – Den jizerskohorských jídel vypukne už v sobotu. Vybrané peníze přispějí na opravu kostela sv. Michaela Archanděla.

„Ve žlutém tričku svítíme do dálky,“ říká dobrovolnice prodávající žluté květy

Liberec – Je středa 16. května a nejen Liberec zaplavily žluté květy. Nejedná se však o živé rostliny, ale žluté květy měsíčku lékařského, které lidé nosí hrdě připnuté na svršcích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT