Jen něco přes měsíc se lupiči radovali ze čtrnácti ukradených obrazů křížové cesty. Díla, pocházející z konce 18. a začátku 19. století, zmizela z kostela sv. Jošta v Pertolticích na Frýdlantsku mezi 25. a 29. prosincem loňského roku. A už jsou na světě! Liberečtí policisté spolu se svými polskými kolegy vypátrali obrazy za hranicemi v Polsku. Včera je tak mohli vrátit církvi.

„V období Vánoc to byla pro nás velká rána. Naštěstí pracovníci libereckého oddělení Národního památkového ústavu stačili obrazy asi půl roku před krádeží detailně nafotit. Díky tomu mohli policisté díla najít a identifikovat,“ řekl farář Římskokatolické farnosti, děkanství Frýdlant v Čechách Vít Audy.

Jak dodal, bude trvat možná i několik let, než se křížová cesta do kostela vrátí. „Malbám chybí původní ručně vyřezávané dřevěné rámy. Ale poničené naštěstí nejsou. Musíme sehnat peníze jak na nové rámy, tak i na spolehlivé bezpečnostní zařízení, abychom o obrazy hned zase nepřišli,“ vysvětlil farář.

Klasicistní lidové malby objevili kriminalisté 2. února. „Od začátku všechno nasvědčovalo tomu, že pachatelé loupeže nemusejí pocházet z České republiky,“ řekl vrchní komisař oddělení obecné kriminality krajského ředitelství policie David Havel s tím, že za tak krátkou dobu by se nepodařilo uloupená díla najít, pokud by si mezi sebou nevyměňovali informace policisté z polské, německé i české strany hranic. V pátrání pomáhali i kriminalisté z Jablonce nad Nisou a Semil.

Podrobnosti o tom, kde přesně lup policisté našli a kolik bylo pachatelů, ale kriminalista říci nechtěl. Vyšetřování totiž stále probíhá.

„Díla by se na černém trhu dala prodat za cenu od 350 tisíc korun. Jejich kulturní a historická hodnota je ale nevyčíslitelná,“ podotkl Ivo Habán z libereckého Národního památkového ústavu.