Z práce rovnou do soutěže vyjely traktory zemědělců z Libereckého kraje v pátek v Bohdalovicích. Mohutné stroje různých značek i stáří si to na místní farmu přijely rozdat v přetahované se sovětským obrem značky Kirovec K 700 A. Dvanáctitunový kolos, vyrobený v roce 1989, vlastní jako jediný exemplář v celém kraji farmář Oldřich Mládek. A letos už podruhé uspořádal spolu s přáteli klání, ve kterém jde o to, jestli se některému z traktorů podaří být silnější než je jeho čtyřkolový gigant.„Jde o sranda akci, pro pobavení lidí. Je to také výjimečná šance vidět Kirovec, který nad ostatními traktory v tahu vítězí," řekl jeden z organizátorů Jiří Teplý.

Žlutý obr v soutěži, kdy se s každým ze soupeřových traktorů přetahoval na tři pokusy, hravě strčil všechny protivníky do kapsy. Proti Kirovci napínaly síly traktory značek Case 190 (10,3 tuny), Škoda 180 (10,5 tuny) a Zetory. „Přetáhla ho jen Škodovka, ale to bylo špatnou reakcí řidiče, kdy Olda v Kirovci vyrazil pozdě," objasnil Jiří Teplý. Nakonec ale přece jen Kirovec podlehl. To když se společně na opačnou stranu v zápřahu rozjely naráz tři Zetory, jeden z nich navíc s lesní nástavbou. To pak ani Kirovec neměl šanci.

„Udělal jsem před závodem chybu a nafoukl u Kirovce kola. Synové mi radili, ať je nechám prázdnější, tak jak byla, když jsem ho vyvezl po zimě z garáže. Ale já je neposlechl. Pak jsem to poznal na vlastní kůži, když moc traktor neseděl a hodně skákal," popsal řidič a majitel Kirovce Oldřich Mládek.

Sovětského obra si koupil v červenci roku 2010 z Běchar na Jičínsku. Je zřejmě jediným Kirovcem v regionu, protože tady tak těžký stroj není potřeba. V práci ho užijí spíš zemědělci v Polabí nebo na Moravě, kde je těžší půda a lehčí stroje mají potíže po ní jezdit. „My ho máme jen na dusání senáže, kde využijeme jeho váhu. Jinak s ním ale taky moc nejezdíme, i když má menší spotřebu než mnoho moderních traktorů," dodává majitel stroje, který patří i mezi velmi silné. Vyvine totiž výkon 230 260 koní.