Do 12.6.2011, kdy byla uzávěrka, dorazilo přes 200 fotografií od více jak 50 autorů. Jsme velice rádi, že je mezi lidmi o Jizerské hory stále značný zájem a že je zde stále na co koukat a co fotit.

Fotky již vyhodnotila odborná porota, ve které zasedl například fotograf Břetislav Jansa, Zdeněk Patzelt, předseda správní rady nadace František Pelc, ředitel Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek, autor řady knih Roman Karpaš, Petra Menclová a Miloš Šnytr. Vybrané snímky nyní poputují na říjnovou výstavu v Krajské vědecké knihovně v Liberci, kde se představí veřejnosti. Vernisáž zde proběhne ve čtvrtek 6. října 2011 a její součástí bude předání cen od firmy Canon a UnicreditBank autorům třinácti nejlepších fotografií. Z nich nyní sestavujeme kalendář na rok 2012. V listopadu se výstava přesune do prostor obchodního centra Fórum Liberec a počítáme i s jejím pokračováním (jakožto putovní) po vybraných obcích Libereckého kraje. Součástí všech výstav bude i prodej kalendářů a výtěžek bude věnován na projekt výsadeb původních druhů dřevin a keřů v Jizerských horách.

Zároveň ve spolupráci s Libereckým deníkem probíhalo po celou dobu letních prázdnin na internetu hlasování široké veřejnosti. V osmi týdenních kolech mohl každý hlasovat pro fotografie, které se mu nejvíce líbí. Z každého kola jsme vybrali dvě nejlépe hodnocené fotografie, které se nyní ve finálovém kole střetnou mezi sebou, a čtenáři budou moci vybrat absolutního vítěze. Ten získá hodnotnou cenu od redakce Libereckého deníku. Další informace o fotosoutěži naleznete na webových stránkách nadace www.jizerky.ecn.cz a samotné účastníky informujeme pravidelně emailem.

Naším cílem je ukázat krajinu i život v našich Jizerkách prostřednictvím objektivů fotoaparátů široké veřejnosti. Přesvědčili jsme se, že mezi lidmi je řada kvalitních fotografů, kteří se rádi svými snímky pochlubí. Myslíme si, že pozornost, která se věnovala těmto horám v minulosti, by neměla polevovat. Lidé nesmí zapomínat, že ekologická katastrofa, která Jizerské hory postihla, se může opakovat. Pouze cílenou a dlouhodobou péčí se může les stabilizovat a postupně se vrátit k původnímu stavu. A právě proto půjde výtěžek z této výstavy a prodeje kalendářů na pomoc Jizerským horám.

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor byla založena v roce 1993 se srozumitelným cílem: podporovat veškeré projekty, které přispějí k celkové rehabilitaci imisemi a tehdy i lesním hospodařením poškozené chráněné krajinné oblasti. Nadace podpořila řadu projektů zaměřených na záchranu jizerskohorských lesů samotných a na mnoho dalších důležitých výzkumných projektů, konkrétních ochranářských opatření či ekologicko-výchovných programů pro veřejnost. Na tyto cíle rozdělila již přes 10 miliónů korun. Od počátku spolupracujeme se Správou CHKO Jizerské hory a s Lesy České republiky, s.p., což zaručuje dobré odborné zázemí pro naše počínání.

Ondřej Petrovský, ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor

PRO VÍTĚZE HLASUJTE ZDE.