Klání se konalo v sobotu 11. června na kynologickém cvičišti v Pavlovicích a letos mimořádně také ve vazební věznici v Liberci. Soutěžící měli za úkol předvést před rozhodčími, jak jsou připraveni čelit různým nástrahám a úkolům, které je mohou ve službě kdykoli potkat.

V soutěži byli zastoupeni příslušníci městských policií, Vězeňské služby ČR, Celní správy ČR, Armády ČR, Vojenské policie, Policie ČR a členové kynologických klubů.

„Plnění úkolů obranných prací, které byly pro některé psy velkým oříškem, přihlížela více než stovka diváků, pro které se stala soutěž lákavou podívanou, mnohdy spojenou s údivem, k čemu všemu jsou služební psi vycvičeni a jaké situace jsou schopni zvládnout díky sehranosti se svým psovodem. Nejtěžší práci však měli figuranti, kteří zde byli v roli ukrytých, utíkajících nebo útočících pachatelů,“ popsal ředitel soutěže Jiří Kolář.

Psi měli po absolvování poslušnosti za úkol projevit svou nebojácnost a odvahu při průzkumu objektu, kterým byla tentokrát zmíněná budova vazební věznice. Měli za úkol odhalit ukrytého pachatele a následně zpacifikovat druhého útočícího pachatele, také zadržet útočícího ozbrojeného pachatele, likvidaci výtržníků či zadržení pachatele, který se snažil ujet z místa činu na jízdním kole.

Celkovým vítězem soutěže se stal tým ve složení pes Viper Hückelova vila a psovod Jan Grúz z Celní správy ČR.

„Rád bych poděkoval i rozhodčím, figurantům a členům klubu, kteří se vzorně postarali o průběh soutěže. A samozřejmě také partnerům a podporovatelům,“ dodal Kolář.

Výsledky soutěže
Nejlepší jednotlivci:
1. místo: Viper Hückelova vila a Jan Grúz, Celní správa ČR
2. místo: Pat ze Svobodného dvora a Radka Vodová, Vězeňská služba ČR VV Praha - Ruzyně
3. místo: Aslan Tomanland a Michal Albani, Vězeňská služba ČR Rýnovice
Nejlepší kontrolní výkon s protiútokem:
G´Harle de Alphaville Bohemia a Roman Vala, Celní správa ČR
Nejlepší družstva:
1. místo: Viper Hückelova vila a Jan Grúz, Celní správa ČR + Uran a Lukáš Kiessling, Ostraha letiště Praha
2. místo: G´Harley de Alphaville Bohemia a Roman Vala + Socom Alphaville Bohemia a Josef Maťašovský, oba Celní správa ČR
3. místo: Aslan Tomanland a Michal Albani + Texx Hückelova vila a Tomáš Lejsek, oba Vězeňská služba ČR Rýnovice