Co stojí za úspěchem českého biatlonisty Jaroslava Soukupa? S trochou nadsázky je teď možné říct, že i podmínka lékaře biatlonové reprezentace a zároveň ortopeda liberecké nemocnice Martina Smetany.

Když se k němu totiž týden před odletem na olympiádu v Soči dnes už bronzový a stříbrný medailista Soukup objednával na operaci předloktí, nebylo to jen tak. „Dělal jsem si legraci. Když se objednával na vyndání dlahy z předloktí, podotkl jsem, že ho objednám, ale jen když z olympiády přiveze medaili," usmívá se Smetana.

lékař Martin Smetana

Jak vidno Soukup si jeho slova vzal k srdci.

Získal vůbec první biatlonovou medaili

Pro českou olympijskou výpravu získal hned první medaili zimních her. Uspěl už druhý den ve sprintu na deset kilometrů. Bronz, který mu byl později pověšen na krk, je o to cennější, že jde o historicky první biatlonovou medaili z olympijských her pro Českou republiku. Včera ve smíšené štafetě přidal společně s Ondřejem Moravcem, Gabrielou Soukalovou a Veronikou Vítkovou medaili další, tentokrát stříbrnou.

A radost udělal jistě nejen fanouškům nebo ošetřujícímu lékaři biatlonistů, ale i své dceři. „Dcera Adélka by si přála skluzavku, takže se může těšit. Teď už bude i na větší," usmíval se už dříve závodník, který jen za bronz získá od Českého olympijského výboru 450 tisíc korun.

To, že se Soukupovi i dalším biatlonistům v Soči daří, liberecký lékař bedlivě sleduje. „Letos tedy jen v televizi, protože se s druhým lékařem biatlonové reprezentace Vladimírem Dobešem v účasti na olympiádě střídáme. Já jsem byl ve Vancouveru, takže do Soči jel kolega. Ale každý závod s biatlonisty prožívám u televize. Čekal jsem, že bude jedna nebo dvě medaile, hlavně od Gabči Soukalové. Ale že jich bude tolik a navíc od více závodníků, to je obrovský úspěch," raduje se Smetana.

On sám se biatlonu věnuje od roku 1985, kdy jako rodilý Pražák začínal jezdit na kolečkových lyžích pod Nuselským mostem. S biatlonovou reprezentací pracuje od roku 2002.

Příběh Soukupa: dokázal se vrátit Zisk medaile na olympiádě může Soukupa hřát i proto, že se ke sportu dokázal vrátit po vážné nehodě. V srpnu 2012 po pádu z kola ve vysoké rychlosti utrpěl ve Slovinsku několik vážných zranění včetně zlomeniny lopatky a otevřené fraktury předloktí. První prognózy hovořily o možném konci sportovní kariéry, Soukup se ale postavil zranění čelem a k vrcholovému sportu se vrátil. Na léčení zranění se podílel právě i liberecký ortoped a lékař biatlonové reprezentace Martin Smetana.