Pozemky leží ve čtvrti Perštýn v těsné blízkosti školy. Společnost chce na nich vybudovat park, který by sloužil všem občanům z okolí.
„Chceme tu vybudovat park s naučnou stezkou, prolézačkami, hřištěm pro děti a dalšími prvky a provedeme zde rekultivaci zeleně. Areál nebude oplocený, může jej využívat každý – ale samozřejmě, že se musí třeba parta, která si sem přijde zahrát volejbal, podřídit režimu školy. Ta bude mít přednost,“ vysvětlil jednatel společnosti Iberus Jiří Zeronik.
Porušení smlouvy by stálo 20 milionů
Kupní cena pozemků, která připadá některým opozičním zastupitelům o něco nižší, než je průměr v této lokalitě, je městem stanovena na 12,6 milionů korun s tím, že splatnost je rozložena na 10 let. Každý rok uhradí Iberus městu jednu desetinu z této sumy.
Podmínky smlouvy jsou přísné. Společnost Iberus bude muset městu zaplatit pokutu 20 milionů korun, pokud do roku 2013 nestihne areál vybudovat.
Dále by ji mohla stihnout sankce 1 tisíc korun denně, kdyby chtěla areál oplotit nebo uzavřít veřejnosti, či jinak změnit podmínky smlouvy, například tu postavit pětipodlažní dům. Pokud by chtěl někdy Iberus změnit režim parku, například tu omezit pohyb psů, musí to konzultovat s příslušným odborem magistrátu. „Chceme tu postavit mobilní toalety a koše pro psí exkrementy. Do budoucna počítáme s tím, že areál bude mít svého správce,“ vysvětlil Jiří Zeronik.
Proměna pozemku na park vyjde na zhruba 8 milionů korun. Dalších 8 milionů spolkne oprava polorozpadlého domku, který v parku stojí.
„Cena pozemku je důležitá, ale pro mne je důležitější, že bude budoucí park sloužit veřejnosti. Bude sem moci zajít s dítětem třeba maminka ze sídliště Broumovská, kde není kam jít. A na Perštýn to nemá daleko. Měli jsme ke kupní smlouvě výhrady. Naše připomínky se nakonec do posledního znění dostali, takže jsem pro prodej,“ uvedl za opoziční sdružení SOS pro Liberec Jiří Šolc.
Podobně vstřícný názor zastává i zastupitel KSČM Jaroslav Morávek. „Ten model parku, co nám tady ukazují, se mi líbí. My jako město musíme být samozřejmě opatrní, ale smlouva je pro město podle mne výhodná,“ řekl.
Náměstek primátora František Hruša (ČSSD) opakoval, že výhrady vládnoucí koalice byly zahrnuty do poslední podoby smlouvy, tudíž vedení radnice je pro prodej. O něm budou zastupitelé hlasovat na konci října.