Možná už brzy si dáte šálek kávy na toaletě. Prostory bývalých veřejných záchodků na Soukenném náměstí se mají proměnit v chráněnou dílnu, kde by mohlo vzniknout až deset pracovních míst. Alespoň to vyplynulo z jednání vedení města se zástupci architektonické kanceláře Mjölk a Vladimírou Řáhovou, ředitelkou Domova pro mentálně postižené v Harcově.

„Je to skvělý nápad! Jako milovník kaváren bych určitě ocenil něco podobného," poznamenal Miroslav Pekárek z Liberce. Nápad se zamlouvá i vedení města.

„Pro město by znamenala budoucí kavárna smysluplné využití tohoto až legendárního prostoru. Proto tento záměr vítáme. Přeměna toalet by měla být navíc hrazena z dotace," řekl náměstek primátorky Jiří Šolc. Kdy by se s přestavbou veřejných toalet mohlo začít a jaká bude cena, zatím není jasné.

Káva v podzemí i nad zemí

Celý prostor by si Domov pro mentálně postižené v Harcově rád pronajal dlouhodobě. Areál toalet je v současné době zakonzervovaný.

„Je to projekt, který přinese další možnost zaměstnávání lidí s handicapem a umožní jim integraci do většinové společnosti. K tomu by díky kavárně náměstí ožilo," popsala ředitelka Domova a doplnila: „Doufáme, že náš projekt bude mít dlouhého trvání. Kdybychom nevěřili, že se kavárna uživí, nepřišli bychom s tímto nápadem."

Projekt využití prostorů bývalých veřejných toalet není něčím novým. Architekti Mjölk už se svou vizí přišli před dvěma lety. „Teď je náměstí po rekonstrukci, vypadá trochu jinak. Proto budeme muset projekt mírně předělat," poznamenal architekt Jan Mach.

Nadzemní prostor Soukenného náměstí by tak konečně dostal nový ráz. Kávu si vychutnáte nejen v podzemí. „Kafe se bude servírovat nad zemí," dodala Vladimíra Řáhová.

Právě dolní centrum města se koncem minulého roku dočkalo nového kabátu. Opozicí napadaná rekonstrukce vyšla město na 18 milionů korun. „Soutěž byla zmanipulována. Většina firem, které se přihlásily, byly vyloučeny. Nakonec vyhrál Syner. Ceníkové položky vůbec neodpovídají skutečnosti," poznamenal už dříve Jaroslav Baxa (ZpL).

V okolí bývalých toalet tak během rekonstrukce přibylo přes sedm desítek nových laviček.