DALŠÍ DVA NAKAŽENÍ

V Libereckém kraji se potvrdily další dva případy nákazy koronavirem. Jde o muže ročník 1996, který se vrátil z Irska, kde navštívil velký koncert, a jeho matku, ročník 1967. Oba jsou hospitalizováni v liberecké nemocnici a jejich stav není vážný.

V Libereckém kraji už se dříve potvrdil koronavirus u ženy z Jablonce a dvou mužů z Jablonecka. Všichni se vrátili z lyžařského zájezdu v Itálii. Celkem je tak v kraji zatím potvrzeno pět případů, nejméně v republice.

NOVÉ ODBĚROVÉ MÍSTO

Krajská nemocnice v Liberci ve středu po poledni otevřela nové odběrové místo pro pacienty s podezřením na nákazu koronavirem. Slouží ovšem jen těm, kterým odběr doporučí krajská hygienická stanice. Nemůže tam tedy přijít kdokoli.

Odběrové místo se nachází u bývalých autodílen na Husově ulici. „Pacient má přijet autem do areálu nemocnice, zaparkovat ve stanu, do kterého za ním přijde zdravotník v ochranném obleku. Ten otevřeným okénkem odebere biologický vzorek, předá jej k laboratornímu vyšetření a pacient může odjet,“ popsal mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla. Dosud odběr zajišťovaly jen dvě speciální výjezdové sanitky.

OMEZENÍ MHD SE ZATÍM NECHYSTÁ

„Musím vás upozornit, že bez ochrany obličeje cestovat nemůžete,“ vysvětluje řidička liberecké tramvaje muži, který u průmyslové školy nastoupil do druhého vozu soupravy. „Já nemám, jedu koupit,“ zkouší to cestující. Neuspěje, musí si obličej zakrýt alespoň šátkem. Teprve pak tramvaj pokračuje dál. Nařízení Libereckého kraje o nutnosti nošení ochranných pomůcek začalo platit v úterý v šest večer. Od čtvrteční půlnoci vláda zákaz rozšířila na jakýkoli pohyb mimo domov.

Většina lidí podle zkušenosti reportéra Deníku nařízení respektovala. Tomu, kdo neměl roušku, posloužila právě šála, šátek nebo nákrčník. Rouškami byli vybaveni i řidiči tramvají a autobusů.

Ty ale teď jezdí v Liberci poloprázdné. Není neobvyklé, že v dvouvozové tramvajové soupravě dnes cestují třeba i jen dva cestující. Podle radního a člena dozorčí rady dopravního podniku Petra Židka se ale zatím neplánuje škrtání spojů. „Nyní se nepředpokládá, že by se jízdní řád měnil. Omezily se školní linky a posílily spoje do průmyslové zóny tak, aby nedocházelo k přecpání autobusů,“ řekl Židek.

Úvahy o omezování dopravy by podle něj byly na místě, pokud by větší počet řidičů zůstal v karanténě. Teď se v ní ale nenachází žádný. „Dopravní podnik k tomu přistoupil svědomitě, v době jarních prázdnin nebyl v zahraničí žádný z řidičů,“ uvedl Židek. Někteří jsou ale na takzvané ošetřovačce.

Podle primátorova náměstka Jiřího Šolce se zvažuje, že by Technické služby mohly skrápět zastávky MHD a další frekventovaná místa desinfekčním roztokem. „Dohodli jsme se, že to uděláme, teď se řeší technické záležitosti,“ řekl Šolc.

ZÁCHRNÁŘI OBSADILI VESECKÝ AREÁL

Ve sportovním areálu v libereckém Vesci se začali pohybovat liberečtí záchranáři. Probíhá tu desinfekce jejich sanitek. „Potřebujeme naše sanitky a vybavení řádně vydezinfikovat, aby mohly bez jakéhokoliv rizika jezdit za pacienty. Celý prostor je bezpečně ohraničen a nikomu v jeho okolí určitě nehrozí ze strany zdravotníků jakákoliv nákaza,“ informovala záchranka na Facebooku. Kvůli pohybu sanitek je i uzavřena ulice Dlouhá.

KOLONY V HARRACHOVĚ

Kvůli kontrolám na hranicích s Polskem se na silnici z Tanvaldu do Harrachova tvoří po celý den kolony. Policisté kvůli tomu začali pohyb kamionů usměrňovat už u Turnova. „Kamionům nebude vjezd zakázán, ale jejich pohyb bude upraven dopravním značením,“ informoval policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Odstavené kamiony zkomplikovaly také autobusovou dopravu. Firma KORID LK, která dopravu v kraji organizuje, doporučila, aby lidé pro cestu do Harrachova využili primárně vlak. Od čtvrtka navíc posílila provoz linky 943, která cestující odveze z nádraží do centra Harrachova.

„Žádáme řidiče nákladních vozidel mířících na hraniční přechod Harrachov, aby nevyužívali alternativní trasu přes Jablonec a silnici I/14, kde budou Policií ČR odkloněni zpět na Turnov,“ vyzvala společnost Silnice LK.

Koronavirus v Česku