Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soudní spor s Eltodo je zažehnán

Liberec - Liberečtí radní dolaďují podmínky mimosoudního vyrovnání s firmou Eltodo-Citelum.

19.6.2015 1
SDÍLEJ:

firma Eltodo - semafory v LiberciFoto: Deník/Vít Černý

V roce 2006 uzavřel Liberec pod vedením Jiřího Kittnera smlouvu s firmou Eltodo na správu veřejného osvětlení a semaforů. Smlouva měla vypršet v roce 2021. Za tu dobu mělo Eltodo vyinkasovat od města 839 milionů Kč.

Jenže od počátku byly problémy, které skončily až u soudu. Podle města například liknavost Eltoda ohrozila chodce na jedné z nejvytíženějších křižovatek v centru města. Na Šaldově náměstí totiž mohli pěší na zelenou přecházet koleje v okamžiku, kdy volný průjezd měly i tramvaje. „Museli jsme hodně často opakovat, aby se náprava provedla," uvedl u soudu vedoucí odboru dopravy Pavel Rychetský. „Na dopravně vytížené křižovatce Nákladní a Košická zase docházelo k tomu, že byl nastavený nějaký interval pro přepínání semaforů, po každé aktualizaci softwaru se ale změnil na původní hodnotu, a vznikaly zácpy."

Předchozímu vedení radnice proto došla trpělivost a smlouvu s Eltodo-Citelum vypovědělo, mimo jiné i kvůli nedodání ústředny k řízení světelných křižovatek. Firma se ale nařčení bránila s tím, že vypovězení smlouvy je neoprávněné. Hrozil proto dlouholetý soudní spor.

Úspora sto milionů

Teď se zdá, že k soudním tahanicím o to, kdo bude v Liberci spravovat veřejné osvětlení a světelné křižovatky nakonec nedojde. Obě strany dolaďují podmínky mimosoudního vyrovnání. „Jednání byla náročná, ale korektní," říká náměstek primátora Jan Korytář. Liberec tak získá větší dohled nad správou celého systému. „Dohodli jsme se, že veřejné osvětlení zahrneme do nákupu elektřiny na burze, čímž se podaří snížit náklady," uvádí technický náměstek primátora Tomáš Kysela. „Teď jsme Eltodu platili za elektřinu, aniž bychom věděli, za kolik ji oni nakupují."

Podle Korytáře tak bude Eltodo spravovat veřejné osvětlení a semafory až do roku 2021, jak stanovila smlouva. Město si ale vyjednalo, že celková částka se sníží o 100 milionů korun. „Jde o jeden z příkladů, kdy se město v minulosti dostalo do dlouhodobě nevýhodného smluvního vztahu, když předalo soukromé firmě činnosti, které do té doby vykonávaly Technické služby. Spolupráce se soukromými firmami jistě možná je, ale město se musí chovat jako náročný zákazník, který se nenechá opít rohlíkem," dodal Korytář. „V současné době probíhají závěrečné fáze procesu, jehož snahou je oboustranný smír mimosoudní cestou," potvrdila za Eltodo Dana Crkvová.

„Předpokládám, že podobné rezervy budou i v dalších dlouhodobých smlouvách, které má město uzavřené, proto se jim postupně začneme také věnovat. Smlouva s Eltodo byla pro město plná nevýhodných ustanovení, takže je jen dobře, že předchozí vedení města se ji rozhodlo vypovědět," dodal Korytář.

Autor: Jana Pavlíčková

19.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení