Nyní líčení převzala po soudci Petru Neumanovi jeho kolegyně Eva Drahotová, která ve čtvrtek ráno mohla konečně začít projednávat. Dosud jí totiž obžalovaní kladli různé překážky. U soudu se pohromadě nesešli.

Nejprve zmizel obžalovaný Martin Lazók, který se skrývá v Anglii, poté pro změnu nedorazil Štefan Karvay. A vlastně ani včera se obžalovaní nesešli. Dorazil jen Karvay. Lazók se nadále skrývá a z jednání byl vyloučen k samostatnému projednání a Antonína Kešnera zastoupil obhájce.

A o co vůbec tehdy šlo? Zmínění muži měli podle obžaloby platit falešnými bankovkami v libereckých hernách. Štefan Karvay a Antonín Kešner se pokusili v libereckém Sportbaru Kostka rozměnit také falešnou tisícovku. Obsluha baru však poznala, že jde o padělek.

Svou vinu popřeli

Do vězení tehdy poslal čtvrtého obžalovaného Milana Kančiho, ten se obnovy procesu nedočkal a odpykává si trest. Přestože se Kanči v přípravném řízení přiznal, před soudem vypověděl, že jde o omyl.

„Falešnou tisícovku jsem koupil od kamaráda za 50 korun, chtěl jsem si ji nechat pro sebe, ale když mi v herně došly peníze, neuvědomil jsem si, že platím tou falešnou,“ vypověděl. „Obsluha mi ji vrátila s tím, že je falešná, tak jsem ji hodil do automatu a šel jsem pryč,“ dodal s tím, že v herně byl ještě spolu s Lázokem. Jeho výpověď se ale podstatně lišila s tím, co uvedl v přípravném řízení.

Ve spisu také stojí, že tři obžalovaní měli ještě dalších devět falešných tisícovek vložit do hracího automatu, přičemž si nechali vyplatit výhru. Svou vinu obžalovaní popřeli, například Karvay vypovídal takto. „Já nehraji, tak jsem nemohl ani do automatu házet nějaké tisícovky. Navíc jsem žádnou falešnou bankovku nikdy neviděl,“ vypověděl a jeho slova potvrdil i Kešner.

Až dosud obžalovaným hrozilo pět až dvanáct let vězení, díky novele zákona o padělání a pozměňování peněz je ale všechno jinak. „Obžalovaní mají velké štěstí, díky průtahům jim teď hrozí mírnější trest,“ povzdechla si soudkyně Eva Drahotová. Nově tak obžalovaným hrozí trest od dvou do osmi let za mřížemi.

Soudní líčení pokračuje 18. února, kdy budou vyslechnuti poslední dva svědci a poté již by si obžalovaní měli vyslechnout rozsudek krajského soudu.