Tato skutečně mimořádná dotace bude použita na nákup a instalaci CNC dřevoobráběcího centra. Od září 2011 tak může být na SOU zahájena výuka programování CNC strojů.

Jedná se o mnohoúčelové obráběcí centrum řízené počítačem, které dokáže podle zadání samo provádět téměř všechny možné technologické operace, např. řezání, vrtání, frézování, broušení, příp. i olepování hran, prakticky bez doteku lidské ruky. Stroje si dokonce samy vyměňují jednotlivé nástroje podle potřeby. Jde o naprostou revoluci v technologii obrábění masivního dřeva i konstrukčních desek. CNC stroje lze použít nejen při výrobě nábytku, ale i oken, dveří a dalších složitých výrobků.

V současné době je v Libereckém kraji asi 12 firem, které tímto typem strojů disponují. „Lidé, kteří dokáží programovat a obsluhovat CNC stroje, budou zanedlouho vyvažováni zlatem,“ říká pan Jaromír Havelka, majitel firmy IKH, s. r. o., ze Stráže nad Nisou. Sám využívá v současné době čtyři CNC stroje. Právě komunikace se zaměstnavateli je podle vedení SOU velmi důležitá.

„Naše škola je se svými řemeslnými obory podle dlouhodobých výsledků žáků v celostátních odborných soutěžích nejlepší v ČR. Obsah učiva však musíme inovovat a přizpůsobovat potřebám zaměstnavatelů. Charakter výuky postupně směřuje k vysoce kvalifikovaným dělnickým profesím, které mají otevřenou cestu do nových pracovních pozic nejen u nás, ale i v EU.

Nezapomínáme ale ani na přesnou uměleckořemeslnou rukodělnou práci, bez které by se neobešlo restaurování stylového starožitného nábytku a výroba jeho replik,“ podotýká ředitel školy Václav Tichý a zve zájemce o studium na nejmoderněji vybaveném nábytkářském učilišti v České republice na prohlídku. Dveře se tu pro návštěvníky otvírají už 17. února a 3. března 2011.