Jednička kandidátky Lidie Vajnerová (Volba pro město), proto zůstává ve hře o jedno z křesel ve vládě kraje a bude nadále vyjednávat.

„Ve čtvrtek večer jsme se domluvili, že do koalice s ČSSD s tichou podporou KSČM nepůjdeme. Nechceme však bránit aliančním partnerů v tom, zda chtějí spolupráci, či nikoliv,“ potvrdil Lukáš Pleticha z SOS Libereckého kraje.

SOS totiž šla do těchto voleb jako kompilace tří stran (Unie svobody, Strana pro otevřenou společnost a Volba pro město) a Lidie Vajnerová, coby nestraník za Volbu pro město, v dalších jednáních o vládě v kraji pokračovat i nadále chce.

„Krajský výkonný výbor SOS na svém zasedání, kterého jsem se osobně neúčastnila, došel k rozhodnutí, že mi nebudou stát v cestě při dalším vyjednávání. Unie svobody a Volba pro město jsou pro, abych do dalšího vyjednávání se sociální demokracií šla, proto nyní budu vyčkávat, jak bude pokračovat diskuze mezi ČSSD a Starosty pro Liberecký kraj,“ informovala o svých dalších plánech Lidie Vajnerová.

Své další kroky učiní Vajnerová právě podle toho, jak dopadne vyjednávání sociální demokracie a Starostů. „Byla bych ráda, kdyby SLK do další spolupráce šli,“ konstatovala Lidie Vajnerová.

Situace se snad vyjasní v neděli

Sdružení Starostové pro Liberecký kraj (SLK) ve hře prozatím zůstává. „Velice zásadní pro nás bude rozhodnutí, které padne na setkání našeho sdružení. To plánujeme ještě před samotným jednáním s ČSSD. To se má uskutečnit v neděli odpoledne,“ sdělil k aktuálnímu stavu vyjednávání Marek Pieter za SLK.

Starostové budou zvažovat nabídku, kterou dostali od ČSSD. „Nabídka je odlišná od té původní. Její konkrétní znění však momentálně komentovat nebudeme,“ zdůraznil Marek Pieter. Podstatné je pro Starosty při rozhodování, zda nabídku přijmout, či nikoliv, především to, aby mohli po případné dohodě i nadále prosazovat své programové cíle.

Pro ČSSD se podle slov Stanislava Eichlera, lídra kandidátky sociální demokracie, rozhodnutím SOS o tom, že nepůjde do koalice, nic nemění. „I nadále můžeme jednat s jednotlivými zastupiteli. Uvidíme, jak se dále k vyjednávání postaví SLK. Už nyní je jasné, že koalice nebude, ale vznikne menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM, možná i třeba SOS a uvidíme, jestli bude i podpora SLK,“ shrnul situaci Stanislav Eichler.

Jasno bude v neděli v podvečer, kdy se uskuteční další jednání mezi zástupci ČSSD a SLK.