Další kolo státních dotací je totiž stále v nedohlednu. „V sociálních službách chybí nadále 97 milionů korun, protože stále nebylo vyhlášeno třetí kolo dotačních řízení. Proto jsme se rozhodli poskytnout tuto bezúročnou půjčku,“ poskytl čerstvé informace krajský radní pro resort sociálních věcí a menšin Pavel Petráček.

Částka by podle Petráčka měla příspěvkovým organizacím stačit na čtyři až pět měsíců. „Museli jsme zasáhnout, protože někteří poskytovatelé sociálních služeb už nemají na výplaty ani na provoz za květen,“ dodal radní.

Půjčka jde z rezervního fondu a vedení kraje zatím neví, zda vůbec organizace budou tuto půjčku v budoucnu vracet či nikoli. „Když proběhne třetí kolo dotací, tak nám potom příspěvkové organizace tuto částku vrátí. Pokud ale další kolo neproběhne, půjčku jim pochopitelně odpustíme. Jsou to naše organizace, musíme se o ně postarat,“ vysvětlil Pavel Petráček. Jak zdůraznil, kraj stále nemá informace o tom, zda se další kolo rozdělování státních dotací uskuteční. „Čekáme, jak se k situaci postaví nový ministr práce a sociálních věcí,“ uzavřel člen Rady Libereckého kraje.

Za současnou kritickou situaci může letošní dramatické snížení dotací pro poskytovatele sociálních služeb ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí. Pro letošní rok totiž poskytovatelé dostali v celé České republice o 2,3 miliardy korun menší částku, než v roce předchozím. Před nedávnem sice ministerstvo poslalo druhou část dotací, leckdy existenční chmury domovů důchodců a dalších zařízení to však nerozptýlilo.

Snížené dotace komplikují provoz příspěvkových organizací i nadále. S kritikou ministerstva vystoupila například ředitelka příspěvkové organizace Ambulantní a pobytové sociální služby Liberec (APOSS Liberec, p.o.) Ivana Glasserová. „Mám pocit, že záměrem ministerstva práce a sociálních věcí je likvidace pobytových zařízení a návrat postižených spoluobčanů do rodin,“ řekla Deníku již před časem Glasserová.

Například do Domova pro osoby se zdravotním postižením v Nové Vsi podle ní v první fázi rozdělování dorazilo pouze osm set tisíc korun. Domov však potřeboval více než pětinásobek této částky.