Podle návrhu státního rozpočtu na rok 2010 mají sociální služby dostat 3 miliardy korun, což je o neuvěřitelné 3,8 miliardy méně než v letošním roce. Pokud se peníze nenajdou, celá sociální síť se může zhroutit.

Situaci bere velmi vážně i Liberecký kraj, který už letos držel své příspěvkové organizace nad vodou jen silou vůle. „Chybělo by nám 160 milionů pouze pro naše příspěvkové organizace. Znamenalo by to, že by mohly fungovat jen zhruba první tři nebo čtyři měsíce,“ podotkl krajský radní Pavel Petráček.

Domovy nemají na čem ušetřit

Liberecký kraj teď může jen čekat, zda dojde po schválení rozpočtu k nějakým přesunům. V opačném případě bude muset kraj sociální služby dofinancovat. V době krize je však takové řešení téměř nemožné. „Kdyby ta situace skutečně nastala, museli bychom ji nějak řešit. V úvahu připadá například úvěr,“ poznamenala statutární zástupkyně hejtmana Lidie Vajnerová.

Sociální zařízení v kraji zažili velmi těžký rok. Informace o tom, že může být ještě hůř, nesou pochopitelně velmi nelibě. Nedokáží si představit, na čem by ještě mohli ušetřit, aby zajistili péči pro své klienty. „Šetřit se dá na tužkách, propiskách nebo papírech, to jsou ale minimální částky. Na elektřině vodě a mzdách, což jsou ty největší výdaje, se prostě šetřit nedá,“ vysvětlila Deníku Ilona Holková, ředitelka Domova seniorů v Liberci – Františkově.

„Sociální služby nemohou zaniknout. Lidé v domovech se totiž bez pomoci neobejdou. Ohrožené by ale mohly být služby, které nejsou pobytové,“ dodala Holková.

Kraj neví, kde sežene peníze

Františkovský domov je příspěvkovou organizací Libereckého kraje, takže letošní rok přežil díky jeho finanční pomoci. Ještě hůře jsou na tom neziskové organizace. Ty kolikrát na výplaty neměly a musely také propouštět zaměstnance. Ani krajské příspěvkové organizace to však snadné mít nebudou. Pro pokladnu kraje totiž začínají být neustále narůstající náklady neúnosné. „Máme čím dál větší spoluúčast. Pro nás to představuje velké potíže,“ uzavřel Pavel Petráček.

Zeptali jsme se Miloslava Vodrážky, ředitele vratislavického Domova seniorů

Jak vnímáte složitou situaci ve financování sociálních služeb?
Loňské dotace nám snížili zhruba o dvě třetiny, což znamenalo, že nám na provoz chyběly miliony korun. Bojujeme s tím prakticky po celý rok a nakonec jsme to i díky pomoci kraje zvládli. Do konce června jsme pracovali ve finančním provizoriu. Museli jsme přehodnotit rozpočet, snížit veškeré výdaje a stejně nám to nestačilo. Nemohli jsme nic kupovat, ani provádět některé opravy.

Jen díky pomoci kraje jsme mohli zajistit výplaty našemu personálu. To, že příští rok veškeré sociální služby v republice pokryjí tři miliardy korun, je skutečně nemožné. Teď se tedy bojuje o to, aby dotace byli aspoň takové jako v letošním roce, který byl těžký. Zase budeme zřejmě žít v očekávání a nejistotě. Navíc se pracovníkům mají snižovat mzdy o čtyři procenta. V současné situaci, kdy pracovnice sociální péče mají opravdu velmi nízké mzdy, je to nepochopitelné.

Místo toho, aby lidé, kteří pečují o staré a nemocné, dostali vyšší plat, který si zasluhují, hrozí že dostanou ještě méně. Můžeme jen čekat jak to dopadne, protože stávkovat v těchto službách nelze. V domově máme totiž klienty, kteří potřebují nepřetržitou péči.