Podle vyjádření vedení ústavů může toto pokrácení finančních příspěvků výrazně ohrozit jejich provoz.

Podle Ivany Glasserové, ředitelky příspěvkové organizace Ambulantní a pobytové sociální služby Liberec (APOSS Liberec, p.o.), se snížení dotací na pobytové sociální služby dotkne velmi citelně. „Na Domov pro osoby se zdravotním postižením v Nové Vsi, kde jsou umístěni ti nejvíce postižení lidé, i s kombinovanými vadami, jsme požadovali dotace ve výši téměř čtyř a půl milionů a dostali jsme přislíbeno necelých osm set tisíc. Mám pocit, že záměrem MPSV je likvidace pobytových zařízení a návrat postižených do rodin,“ upozornila Ivana Glasserová.

Podle jejího názoru, Centrum denních služeb, přestože mu byla zkrácena dotace o čtvrt milionu, v případě, že přijme nutná a nevyhnutelná opatření, to znamená úpravy cen za sociální službu, má totiž šanci se se schodkem vyrovnat. Kromě toho dodala, že si ovšem úředníci nedokáží představit, co péče o nejhůře postižené lidi znamená. „Navíc jejich rodiče se o ně kolikrát ani starat nemohou, ať už kvůli stáří nebo i kvůli tomu, že jsou sami tělesně postižení,“ dodala Glasserová.

Jak dále uvedla, má informace o tom, že Asociace poskytovatelů sociální péče vstoupila do jednání s poslanci a hejtmani jednotlivých krajů, aby společně nastalou situaci řešili.

Zároveň připomněla, že i krajský úřad, coby zřizovatel APOSSu, je informoval o tom, že budou probíhat další jednání z jejich pozice a že mají jejich plnou podporu. „Pokud by nedošlo k dohodě o doplacení požadovaných peněz do konce prvního pololetí letošního roku, museli bychom provoz Domova pro osoby se zdravotním postižením v Nové Vsi a týdenní stacionář v Liberci zrušit, neměli bychom prostě na provoz prostředky,“ uzavřela Ivana Glasserová.

Ředitel domova se chce zřeknout zodpovědnosti

Jít ještě dál je rozhodnutý Miloslav Vodrážka, ředitel Nového domova – Domu Marta ve Vratislavicích nad Nisou, který z požadovaných třinácti milionů dostane pouhé čtyři. „Zpracováváme rozbor rozpočtu, kde bychom mohli ušetřit, ovšem již dopředu vím, že nejsme schopni krátit devět milionů,“ vysvětlil Vodrážka s tím, že na příští pátek má již domluvené jednání na krajském úřadě.

„Jsem připraven podepsat písemný dokument, ve kterém se zřeknu zodpovědnosti za provoz zařízení, pokud by nám další finance nepřitekly,“ zdůraznil Miloslav Vodrážka.

Na výrazné pokrácení peněz si stěžuje i Radim Pochop, ředitel českodubského domova důchodců. „Neumím si představit, jak bychom fungovali, kdybychom dostali jen peníze, které nám přidělilo ministerstvo. Oproti žádosti, kterou jsme předložili, máme dostat jen 35 procent,“ řekl Radim Pochop s tím, že chce zahájit jednání s krajským úřadem, coby zřitovatelem českodubského zařízení.

Dotace, které přitom požadují, pokrývají necelou polovinu z rozpočtu domova. „Více jak polovinu získáváme z přímých plateb od klientů a z příspěvků na péči,“ upřesnil Radim Pochop.

Služby zajistí maximálně do března

Velké existenční problémy očekávají také v libereckém Jedličkově ústavu. Na roční provoz zde potřebují přes 30 milionů korun, od ministerstva však dostali pouze sedm a půl milionu. „Pokud by se situace nezlepšila, tak s touto částkou jsme schopni zajišťovat služby maximálně tři měsíce, tedy do konce března,“ uvedla pro Deník ředitelka Jedličkova ústavu Hana Peldová.

Nejvíce by se případné omezení služeb dotklo klientů s těžkým tělesným a kombinovaným postižením. „Tito lidé pomoc opravdu nutně potřebují. Rodiče buďto nemají a nebo již nejsou schopni se o své potomky postarat. Nevím, kam by tito lidé šli, kdyby tady tato služba nebyla,“ dodala Hana Peldová.

Kolik peněz vlastně dostanou, zatím nevědí v libereckém Domově pro matky s dětmi v tísni. Už nyní však počítají s nutnými úsporami. „Ministerstvo avizovalo, že peněz dostaneme výrazně méně. Zatím se snažíme pokrýt hlavně mzdové náklady, aby zaměstnanci nezůstali bez peněz. Pravděpodobně budeme šetřit na provozních nákladech, na vybavení a určitě utáhneme kohoutky, abychom měli co nejmenší spotřebu elektřiny nebo plynu,“ vyjmenovala případné potíže ředitelka Domova Jana Bárnetová.

Kraj připravuje jednání s ministrem

Představitelé Libereckého kraje se nechtějí s nízkými dotacemi smířit. Chystá se proto další jednání všech krajů v republice s ministrem práce a sociálních věcí. „Nezbývá nám než dále jednat o navýšení těchto dotací, protože s touto částkou nelze vyjít. Pro sociální služby v Libereckém kraji je to doslova likvidační,“ uvedl v tomto týdnu krajský radní Pavel Petráček.

„S takovým katastrofickým číslem jsme vůbec nepočítali, mysleli jsme si, že dotace budou v podobné výši jako v předchozích letech, tedy zhruba 300 milionů korun,“ dodal Petráček s tím, že kraj dostal o celých 145 milionů korun méně. Podle jeho názoru není v možnostech Libereckého kraje tak obrovský rozdíl dofinancovat.

(ppt, av)