Lockdown zlomil vaz obchodu Snowbitch, který doposud sídlil v Pražské ulici v Liberci. Před několika týdny skončil a jeho existenci připomíná už jen nápis na domě a polepy na prázdných výlohách. „Rozhodl jsem se zboží převést na centrálu do Třemošné a prodávat skrz můj on-line obchod,“ řekl majitel domu a jednatel společnosti Snowbitch Lukáš Puchta. 

S koncem obchodu vyvstala i otázka, co se bude dít s reklamním nápisem na štítě funkcionalistické budovy z roku 1936. O jeho odstranění včetně stavebních zásahů do fasády a obnovení původního keramického obkladu rozhodl odbor stavebního úřadu libereckého magistrátu. „Nařízení o odstranění nápisu bylo vypraveno přes datovou schránku ve čtvrtek 16. září,“ sdělila mluvčí radnice Jana Kodymová s tím, že vlastník má dva měsíce na splnění požadavků ode dne nabytí právní moci tohoto rozhodnutí. 

Součástí úředního rozhodnutí je i obnovení předcházejícího stavu reklamního zařízení. V případě nerespektování rozhodnutí má úřad několik možností, jak postupovat. Jednou z nich je pokuta ve výši až 200 tisíc korun či exekuce. Ta může mít podobu donucovací pokuty či náhradního výkonu, kdy stavební úřad na náklady obce zajistí firmu, která odstranění fyzicky provede. A obec následně vymáhá vynaložené náklady po vlastníkovi. „Co se týče úřadů, budeme respektovat jejich rozhodnutí,“ podotkl Puchta. 

Rozhodnutí stavebního úřadu vnímá pozitivně například Tomáš Janků, který mapuje historii krajského města a stojí za webem Liberec v minulosti a současnosti. „Je to dnes již historická budova, a nápis Snowbitch byl velmi nevhodný a je dobře, že zmizí,“ doplnil Liberečan. Právě výměna nápisů vzbudila před čtyřmi lety nevoli veřejnosti i památkářů. Na Facebooku vznikla výzva „Brouk+Babka není šlapka“, kterou organizoval liberecký bloger Petr Vondřich. „Přesně tenhle přístup udělal z Liberce, po Berlíně a Vídni kdysi nejvýznamnější metropoli střední Evropy, ospalou provinční díru,“ okomentoval tehdy situaci Vondřich. 

Prostor nezůstane dlouho prázdný, novým nájemcem se staly potraviny Flaška zaměřující se na zlevněné potraviny. „Obchody Snowbitch mají tradici už 25 let a síť Brouk a Babka tu byla 28 let, takže stále o něco více,“ dodal Lukáš Puchta. 

Obchodní palác byl postavený v roce 1936 architektem Janem Gillarem ve funkcionalistickém stylu. Po roce 1950 byl znám jako Jiskra. V roce 2002 ho získala ústecká společnost Severocentrum, která kulturní památku za 30 miliónů korun zrekonstruovala.