Z důvodu vysoké poruchovosti vlivem velmi silného větru byl vyhlášen kalamitní stav pro okres Česká Lípa s platností od 31. 3. 2015 20:00 hodin. V terénu jsou poruchové čety Skupiny ČEZ, které pracují na obnovení dodávek našim zákazníkům.

Zákazníci mohou volat na poruchovou linku 840 850 860 i na zákaznickou linku 840 840 840, která je jim k dispozici nepřetržitě 24 hodin.

Informace z call centra Skupiny ČEZ:

Na základě varování ČHMÚ jsme na call centru Skupiny ČEZ posílili směny až do obsazení všech operátorských pracovišť. Současně průběžně povoláváme operátory, kteří drží pohotovost a obvoláváme i operátory, kteří mají volno a mohou operativně nastoupit do práce. Standardně řešíme denně kolem 7 tisíc požadavků zákazníků, dnes jsme se dostali už na 17 tisíc hovorů (stav k 18:45 hodin), přičemž největší nárůst počtu hovorů na poruchovou linku byl po 12. hodině. Situace se bohužel s přibývajícími počty poruch dále stupňuje. „Průměrná čekací doba na přihlášení operátora je nyní v řádu minut a je rekordní za poslední 2 roky. Přesto však více než 80 procent zákazníků se na poruchové lince dočká přihlášení operátora za méně než 30 sekund. Informace jsou v systému průběžně aktualizovány podle postupu odstraňování poruch a podle hlášení jsou evidovány poruchy nové," říká vedoucí call centra Skupiny ČEZ Slavěna Summerfield.

Sníh, nehody, pak vítr…

Aprílové počasí se vším všudy přinesl poslední březnový den. Českolipsko ráno zasypal sníh, problémy měli hlavně řidiči. Kolony se tvořily kolony z České Lípy do Nového Boru u Chotovic. Auta tu dopoledne stála až v šestikilometrové koloně. Sněhové jazyky se tvořily na silnici ze Svoru na Jedlovou. Policisté během dopoledne řešili desítky dopravních nehod.

Sněhovou nadílku kolem poledne rozpustil déšť. Problémy však neskončily. Odpoledne opět udeřil silný vítr. Podle informací z libereckého letiště přesahovala rychlost větru v nárazech 86 kilometrů v hodině. "Do 18. hodiny mají hasiči HZS Libereckého kraje za sebou již 84 zásahů. Například mezi 16. a 17. hodinou vyjížděli k 22 zásahům. Zatímco vichr sužoval včera odpoledne Semilsko, dnes to je Českolipsko," uvedla mluvčí hasičů Zdeňka Štrauchová.

Popadané stromy zatarasily silnici v Mimoni, z Nového Oldřichova na Volfartice, v Jestřebí, Chlumu, části obce Zbyny, Zahrádkách nebo Doksech. K utržené střeše museli hasiči do Nového Oldřichova, dvě jednotky byly vyslány k uvolněné střeše v Zákupech v ulici Školní, v 17:32 hodin byli hasiči přivoláni na pomoc do Dubé, kde spadly plechy ze střechy na traktor. Událost se obešla bez zranění.

Řada domácností na Českolipsku je bez proudu, například Nový Bor, Okrouhlá, Doksy a okolí nebo Svojkov. „Všechny lidi máme kvůli předpovědi v pohotovosti. Nejvíce problémů je ve Šluknovském výběžku a stromy popadaly na elektrické vedení také na Českolipsku," řekla mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.

výstraha hydrometeorologů před silným větrem platí až do středeční 18. hodiny. Průměrná rychlost větru může místy s nárazy dosahovat až 110 km/h. Lidé by se neměli zdržovat zejména v okolí starších budov, zvlášť opatrní by měli být řidiči.