Uvázlé autobusy, popadané větve, stromy na trati. Tomu všemu museli s příchodem první velké sněhové nadílky čelit řidiči, cestující, ale především hasiči. Ti odstraňovali větve i celé stromy, které hrozily, že se pod tíhou mokrého sněhu zřítí na projíždějící auta.

Nejvíce případů bylo na Českolipsku, kde hasiči zasahovali u čtyřicítky událostí. Hasiči ale museli pomáhat i v okolí Liberce, Chrastavy a ve Světlé pod Ještědem. „Po úterní noci se situace trochu zlepšila, ale hasiči museli vyjíždět i během dne,“ popsala mluvčí krajských hasičů Pavlína Bílková. Během noci vyjížděli hasiči také k sedmi autonehodám. Všechny se obešly bez zranění.

ZAPADLÝ AUTOBUS

Sníh potrápil i řidiče autobusů. Už kolem půl desáté večer uvázl autobus v Dětřichově na Frýdlantsku. U jeho vyproštění zasahovaly tři jednotky dobrovolných hasičů. „Pouštěl kamion a zadní část mu sklouzla,“ vysvětlil starosta SDH Frýdlant Zdeněk Průša. „Naše jednotka zajistila zadní nápravu, přední část tahali pomocí navijáku a kladek kolegové z Raspenavy,“ dodal. Na místě nechyběl ani místní sbor.

Potíže měl i autobus na Českodubsku, kde řidič zřejmě nepřizpůsobil jízdu stavu silnice. Podle krajského policejního mluvčí se autobus podařilo odvézt kolem páté hodiny ráno. V 11 hodin dopoledne zapadl autobus linky 18 liberecké MHD v Bedřichově. Vytahovat ho musel jeřáb. „Jeho vyproštění a zprovoznění linky trvalo zhruba dvě hodiny,“ sdělila mluvčí Dopravního podniku měst Liberec a Jablonec nad Nisou Martina Poršová.

Několik mimořádných událostí evidoval dopravní podnik také přímo v Liberci. „Do jedné z tramvají například narazil osobní automobil. Řidič zřejmě neodhadl stav vozovky,“ vysvětlila Poršová. Desítky minut také blokoval silnici mezi Libercem a Jabloncem kamion, který zabránil průjezdu směrem na Kunratickou.

Mokrý sníh zkomplikoval život i cestujícím na železnici. Nejhorší situace byla podle Jiřího Holuba z Českých drah opět na Českolipsku. „Kolem půl páté došlo k výluce na trati z České Lípy na Rumburk v úseku Svor a Jedlová. Cestující museli čekat zhruba do 19. hodiny. Kvůli špatnému stavu silnic jsme nemohli nasadit ani náhradní autobusovou dopravu,“ popsal Holub.

K dalším polomům na stejné trati došlo pak znovu kolem deváté večerní a problémy s přestávkami trvaly téměř do úterní půlnoci, nevyhnuly se ani trati na Českou Kamenici. Kvůli hustému sněžení uzavřela policie preventivně také silnici přes Oldřichovské sedlo pro nákladní automobily. „Většina řidičů to ale stejně nerespektovala,“ upozornil starosta Hejnic Jaroslav Demčák.

Situace by se neměla zlepšit ani v následujících dnech. Český hydrometeorologický ústav varuje před náledím na silnicích i chodnících. V této souvislosti strážníci upozorňují řidiče na povinnosti odstraňovat z aut sníh a led. „Očištěno by mělo být celé vozidlo včetně nákladu nebo přívěsného vozíku. Sníh odletující z auta může ohrozit řidiče za vámi,“ vysvětlila mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková.