„V tuto chvíli se škody, které letošní zima napáchala, teprve začínají projevovat. I tak je ale už teď můžeme jen v Liberci vyčíslit na několik milionů korun,“ upřesnil Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny.

„Tíha sněhu má jako živelná událost určité specifikum, škody z tohoto rizika se projeví nejčastěji v době zvýšení venkovních teplot, kdy sněhová pokrývka začne tát, přestože prvotní příčina nastala několik týdnů předem,“ tvrdí Petr Klas, ředitel odboru mobilních techniků České pojišťovny. Proto je podle něho velmi složité do budoucna odhadnout rozsah kalamity, celkový počet pojistných událostí nebo jejich rozptyl v čase.

Mobilní technici už několik dnů pracují v terénu a prohlížejí vzniklé škody, které jsou trojího rázu. „Způsobuje je jednak samotná hmotnost sněhu, bez ohledu na teplotní výkyvy, ale také sesuv sněhu na okolní objekty nebo voda z tajícího sněhu,“ přiblížil Václav Bálek s tím, že likvidátoři České pojišťovny zatím nejčastěji registrují poškozené střešní konstrukce, krytiny, okapy nebo zastřešení bazénů a zahradních chatek.

Podle mluvčího České pojišťovny nejsou všechny vzniklé škody způsobeny přímo sněhem, ale letošní zimou. „Jednou z nich je i případ kamarádské výpomoci klientky ze severních Čech, kterou požádal kolega z teraristického kroužku, aby mu po dobu jeho dovolené nakrmila hady a v místnostech vyvětrala. Protože ji však při tom vyrušil naléhavý telefonát, ve spěchu zapomněla jedno okno zavřít. Noční mrazy se tak staly osudným zazimovanému páru ještěrů, jejichž hodnota byla vyčíslena na více než dvacet tisíc korun,“ upřesnil Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny.

(pr)