Na veřejný pořádek v Liberci budou od konce prázdnin dohlížet kromě kamer také čtyři fotopasti.

Ty jsou v současné době ve zkušebním provozu a zhruba od posledního týdne v srpnu naplno doplní stávající moderní kamerový systém. Městská policie je chce nalíčit do míst, kde často řeší krádeže či vandalismus a kamery tam nedohlédnou.

„Dobrým příkladem využití je například střecha libereckého krematoria, kde sběrači kovů způsobili škodu v řádech desítek tisíc korun. Je jasné, že když už někdo poleze na střechu, tak to bude za nějakým nekalým účelem. A tady by nám s objasněním mohly fotopasti velmi pomoci," říká Lukáš Poruba, manažer prevence kriminality Městské policie Liberec.

Pořízení fotopastí je podstatně levnější než zakoupení jedné kamery.

„Čtyři tato kompletně vybavená zařízení přišla na 39 500 korun, město Liberec poskytlo čtyři tisíce korun, zbytek nákladů pokryla dotace z ministerstva vnitra," dodává Poruba.

Fotopasti jsou v podstatě malé nenápadné fotoaparáty, které reagují na pohyb a dokážou fotografovat nebo pořídit videozáznam i ve tmě. Záznam potom odešlou jako SMS nebo MMS přímo městským strážníkům. Ti pak mohou okamžitě do dané lokality vyrazit a zloděje nebo vandala chytit přímo na místě činu.

Další výhodou těchto zařízení je to, že se dají nastavit tak, aby zaznamenávali jen v určitý časový úsek. Například od půlnoci do šesti hodin ráno. Zamezí se tak zbytečným nákladům na provoz.

Městská policie se během zkušebního provozu čtyř fotopastí potýkala i s technickými problémy.

„Nedařilo se nám nastavit, aby se právě ten pořízený záznam odesílal strážníkům. Vše se nakonec vyřešilo a nové fotopasti budeme od konce prázdnin plně využívat," vysvětluje Poruba.

Tato zařízení najdou v Liberci široké využití. Městská policie je bude líčit na různá místa, která jsou málo navštěvovaná a kde je tudíž vyšší riziko vandalismu nebo krádeží.

„ Budeme je umisťovat třeba v zimě do zahrádkářských kolonií, nebo do lesů jako prevenci před zloději dřeva," doplňuje Poruba.

Městská policie se také domluvila se Sportovním areálem Ještěd.

„Před sezónou často dochází ke krádežím přívodních kabelů u sněžných děl. Jen loni nám zloději mědi způsobili škodu za sto tisíc korun. Proto využijeme této novinky a fotopasti budou děla hlídat," podotýká Jan Svatoš, ředitel Sportovního areálu Ještěd.

Fotopasti si pochvaluje i Správa železniční dopravní cesty. Ta je líčí především na zloděje kovů, kteří jsou na drahách jako doma.

V Liberci je strážníci budou taktéž různě přemisťovat podle potřeby. Zloději a vandalové tak nikdy nebudou vědět, kde se fotopast skrývá a kde je tak bude moci nafotit nebo natočit a v následném šetření i usvědčit.

Liberec buduje svůj kamerový systém, ke kterému nově přibyly i čtyři fotopasti, od roku 1998, před osmi lety se za zhruba dvanáct milionů korun kompletně zmodernizoval. Celý systém je plně digitalizovaný.

Na bezpečnost a pořádek ve městě dohlíží více jak dvacet kamer, které jsou napojené na operační středisko, kde sedí nepřetržitě dvacet čtyři hodin denně služba.