Problémy byly ale v celém Libereckém kraji, nárazový vítr vytvářel sněhové jazyky a závěje. „V oblasti Krkonoš, ale také třeba u Rychnova na Jablonecku museli silničáři nasadit sněhové frézy, protože pluhy na množství sněhu nestačily,“ řekl hlavní dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje Pavel Pospíšil.

I na hlavních tazích ležela několikacentimetrová vrstva rozježděného sněhu. Teploty v kraji se pohybovaly kolem pěti až sedmi stupňů pod bodem mrazu a silnice namrzaly. „Nákladní vozidla, která vjíždějí do Libereckého kraje, by měla mít dostatečnou hloubku dezénu na pneumatikách a také sněhové řetězy,“ zdůraznil včera Pospíšil. Motoristé bez zimní výbavy by vůbec neměli vyjíždět. „Do hor by vozidla rozhodně měla být vybavena sněhovými řetězy a lopatami,“ poznamenal. Takovou výbavu ale v těchto dnech často využijí i řidiči přímo ve městech.

V Libereckém kraji přibývá nehod. Zimní počasí podcenili v pondělí hned po ránu dva řidiči na rychlostí silnici z Liberce na Prahu, obě osobní auta skončila u Turnova mimo vozovku. Přímo v Liberci se odpoledne srazil osobní vůz s autobusem, další auto havarovalo v Jablonci.

Řidiči by podle silničářů měli zpomalit a se zvýšenou opatrností vjíždět do zatáček a křižovatek. Pozor si musí dávat také na silnicích nižších tříd a v horských oblastech, kde jsou už vozovky lemovány sněhovými mantinely a dvě auta se jen obtížně vyhýbají.