Fotíte rádi? Máte fotografie ze zasněženého Liberce či Jablonce nad Nisou? Podělte se s námi o ně a my je zveřejníme na našem webu. Fotografie posílejte na liberecky@denik.cz

LIBEREC KALAMTNÍ STAV VYHLAŠOVAT NEBUDE

Liberec kalamitní stav vyhlašovat nebude. Ve zvýšené míře bude ale odvážet sníh zejména z centra, parkovišť a sídlišť. Uvedl to náměstek primátora Tomáš Kysela (býv. ANO). Podle něj si na to najmou další firmy, liberecké technické služby už více techniky nasadit nemohou.

Zasněžené ulice v Liberci.Zdroj: Deník/Lenka Brabencová

"Kapacity na svoz sněhu se navýší z šesti kusů mechanizace o dalších 15 nakladačů a svozových aut," uvedl Kysela. Město to bude podle něj stát milion korun navíc. "Předpokládáme, že za leden zaplatíme za zimní údržba 25 milionů, na celou zimu byl předpoklad 36 milionů korun," uvedl Kysela. Sníh se bude odvážet do deponie v Londýnské ulici u čistírny odpadních vod, případně do lomu v Harcově.

Podle Kysely se nyní silnice i komunikace uklízejí ve zvýšené míře. Sjízdné jsou už všechny silnice III. třídy a uklizeno je zhruba 70 kilometrů chodníků. "V nejbližší době by se mělo upravit dalších 90 kilometrů chodníků," dodal. Technické služby mají podle něj nasazeno kolem 130 pracovníků, dalších 50 lidí nasadily Komunitní práce Liberec, které zaměstnávají nekvalifikované, starší padesáti let či dlouhodobě nezaměstnané lidi. "Pracují hlavně na autobusových a tramvajových zastávkách a na dočišťování chodníků," dodal Kysela.

Od středy si na to chce radnice najmout další firmy, liberecké technické služby už více techniky nasadit nemohou. Na zimní údržbě se v krajském městě podílí 91 mechanismů, z toho 66 patří technickým službám. K šesti kusům mechanizace na odvoz sněhu přibude ještě 15 nakladačů a svozových aut.

Zasněžené ulice v Liberci.Zdroj: Deník/Lenka Brabencová

Problémy jsou v Liberci zejména s udržením chodníků ve schůdném stavu i údržbou křižovatek. Lemují je vysoké sněhové mantinely, jež ztěžují výhled. Problémy působí sněhové bariéry i na sídlištích, které zužují silnice. Kvůli parkujícím autům se na některá místa nemohou podle Kysely dostat auta odvážející komunální odpad z kontejnerů.

Kalamitní stav vyhlásili v pondělí dopoledne však také v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku. "Nebyli jsme schopni udržet průjezdné komunikace a průchodné chodníky," řekl starosta Pavel Smutný (SOS pro Nové Město p.S.). V terénu je podle něj veškerá dostupná technika a radnice povolala i další firmy. Sníh z centra se odváží na parkoviště u singltreku. O případném odvolání by měli rozhodnout ve středu.

KVŮLI ÚKLIDU UZAVŘOU FREKVENTOVANOU SILNICI

Kvůli odklízení sněhu bude od půlnoci do středečních 4 hodin uzavřena frekventovaná ulice Pod Vodárnou a navazující komunikace ve směru na Liberec - Harcov, kterou motoristé používají jako jednu z objízdných tras po dobu výstavby rychlého spojení mezi Libercem a Jabloncem. Těžká technika odtud bude odvážet sníh. Informovala o tom mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Pozor na mrazy a sněhové jazyky Meteorologové varují i nadále před silnými mrazy. Jasné a mrazivé počasí přinese dnes i ve středu v noci teploty kolem mínus 15 stupňů Celsia, nejchladnější noc by podle předpovědi meteorologů měla být ve čtvrtek, kdy mají na Liberecku klesnout teploty až na mínus 20 stupňů Celsia. Mrazivé počasí ovládlo i dnešní noc a ráno, Ještěd hlásil – 12 °C, ale například v Turnově naměřili lidé na svých teploměrech dokonce až mínus 17 stupňů. Místy se mají opět tvořit sněhové jazyky, zvláště ve vyšších polohách a v otevřených úsecích. V horách už leží přes metr sněhu.

ODSTRAŇOVAT SNÍH ZE STŘECH JSOU POVINNI MAJITELÉ DOMŮ

S přibývajícím sněhem, převisy a rampouchy na budovách bývají hasiči voláni k jejich odstranění. "Profesionální hasiči však sníh ze střech neodklízejí. Jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze tehdy, když jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví a majetek občanů. Mohou pomoci v místech s větším pohybem osob, na školách, školkách, zdravotnických zařízeních, domovech důchodců," poznamenala mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Škodu za více než milion korun udělaly rampouchy na harrachovské sklárně. Spadly a následně prorazily střechu v zadní částí areálu. Výroba ale pokračuje dál. Turistům se objekt také neuzavírá. "Spadly rampouchy z hutní haly z výšky nějakých čtyř pěti metrů na plochou střechu, kterou tam v 70. letech postavili. Zničilo to asi 200 metrů čtverečních střechy. Místy je vidět skrz," popsal škody majitel společnosti František Novosad.

Hasiči odstraňovali sněhový převis s rampouchy, který hrozil pádem na děti ze školy ve SlanéZdroj: HZSLK

Za bezpečný stav a údržbu střech zodpovídají výhradně majitelé objektů, kteří jsou povinni průběžně odstraňovat sníh a led ze střech, aby nebyla střešní konstrukce nadměrně zatížena a nedošlo k ohrožení kolemjdoucích lidí nebo majetku. Je tedy odpovědností vlastníků nemovitostí si včas zajistit soukromou firmu, která sníh ze střech odklidí. Pokud to nejde, je třeba rizikový prostor alespoň viditelně označit nebo ohradit.

S ÚKLIDEM V JABLONCI POMÁHAJÍ VĚZNI

Kalamitní stav, který v pondělí vyhlásili v Jablonci nad Nisou, zatím město rušit nebude. Předběžně se předpokládá, že může trvat až do pátku. Od soboty napadlo v Jablonci více než půl metru sněhu. Ve městě se intenzivně pracuje na jeho odklízení, vedle techniky se zapojili i lidé zaměstnaní na veřejně prospěšných pracích a také desítka vězňů z rýnovické věznice, řekla mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Kalamitní stav vyhlásili v Jablonci v pondělí dopoledne, protože se nedařilo odklízet sníh ve lhůtách daných plánem zimní údržby. V souvislosti s kalamitou jsou ve městě vypnuté parkovací automaty a parkování je tak zdarma. "Intenzivně se pracuje na zprůchodnění chodníků, rozšíření průjezdních profilů komunikací, sníh z města odvážejí nákladní automobily na deponie. V časných ranních hodinách vyjel do ulic i velký lopatkový nakladač lidově přezdívaný Stalinovy ruce, aktuálně uklízí v Ladově ulici, postupně, během dne, by se měl přemístit do Palackého ulice ve směru z Horního náměstí do Mšena," dodala Hozová.

ÚKLID KOMPLIKUJE SILNÝ MRÁZ

Odklízení sněhu zkomplikoval silný mráz, sníh tvrdne a namrzá. Při dopoledním úklidu zmrzlých sněhových bariér v Ladově ulici se poškodil i obří lopatkový nakladač zvaný Stalinovy ruce a v tuto chvíli nikdo neví, kdy bude opraven.

Situaci ve městě podle mluvčí jabloneckého magistrátu Martiny Hozové komplikují rampouchy visící ze střech, kvůli kterým se lidé bojí po vyčištěných chodnících chodit. "Další komplikací je sníh sjíždějící ze střech, který zůstává ležet na již uklizených komunikacích. Sníh ztvrdne, zmrzne a technikou se stává neodstranitelným. Vyzýváme proto majitele nemovitostí, aby odstranili sníh či rampouchy ze své střechy a následně napadané na místní komunikace," řekla Hozová. Úklid ve městě komplikují podle ní i ti, kdo odhazují sníh na již vyčištěná místa. Policie se na ně teď ve větší míře zaměří.

V Jablonci od začátku letošní zimy napadlo 160 centimetrů sněhu, za celou zimu 2015/2016 to bylo jen 125 centimetrů. Rekordní byla v podhorském městě zima 2009/2010, kdy nasněžilo od listopadu do dubna 340 centimetrů a údržba tehdy stála 22 milionů korun. Naopak nejlevnější byla předminulá zima, kdy za údržbu zaplatilo město jen 8,2 milionu. Počasí bylo tehdy výjimečně mírné, napadlo jen 57 centimetrů sněhu. Zhruba stejně ho ve městě přibylo za uplynulý víkend.