VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sněhová kalamita: auta a vlaky stojí, elektřina nejde

Liberecko, Jablonecko /VIDEO, FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ - Sypající se sníh, který přišel s nečekanou intenzitou, připravil horké chvíle nejenom silničářům.

15.10.2009
SDÍLEJ:

Dopravu komplikovaly také spadané větve.Foto: Deník/ Petr Šimr

Odborníci dopopručují řidičům vůbec nevyjíždět, pokud nemají obuté zimní pneumatiky. Silničáři podle Jiřího Daníčka z Krajské správy silnic Libereckého kraje vyjeli už v noci na čtvrtek s tím, jak sílil vichr a přibývalo sněhu. Všechny síly do boje se sněhem nasadily i liberecké technické služby. Sypače a rolby vyjely už nad ránem.

„V kraji odklízelo sníh zhruba padesát našich aut, z toho asi 15 jezdilo na Liberecku. Pohotovostní zimní režim podle zákona platí od období od 1. listopadu do 31. března, my ještě máme některé vozy vybaveny na letní údržbu komunikací, a teprve je připravujeme na zimu,“ řekl Jiří Daníček. Typicky zimní počasí však nedělá starosti jen silničářům, ale i energetiků.

ČEZ vyhlásil kalamitní stav

V 11.00 hodin vyhlásila společnost ČEZ kalamitní stav pro okresy Liberec a Jablonec nad Nisou kvůli popadaným stromům a větvím, které leckde zpřetrhaly dráty elektrického vedení. Větve a stromy padaly k zemi pod tíhou mokrého sněhu.

„K 16.00 hodině bylo včera bez elektřiny v severních Čechách ještě 136 distribučních trafostanic. Z okresu Liberec to byly například Ostašov, Stráž nad Nisou, Krásná Studánka nebo Jeřmanice, kde se ale podařilo dodávky elektřiny postupně obnovit. Mezitím však silný vítr a popadané větve narušily vedení na dalších místech,“ upřesnila mluvčí společnosti ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová – Hendrychová.

Nově se bez elektrického proudu ocitli lidé ve Vratislavicích nad Nisou, Nové Vsi, Hejnicích a Harcově. Jak zdůraznila mluvčí, společnost prosí zákazníky, aby poruchy v dodávkách elektřiny hlásili na bezplatnou poruchovou (840 850 860) nebo zákaznickou linku (840 840 840).

Předpověď počasí na noc a pátek 16. října

V noci bude převážně zataženo se sněžením nebo občasným sněžením. Ranní teploty +1 až -2 °C, na horách -2 až -5 °C. Mírný západní vítr 2 až 6 m/s. Přes den bude zataženo, sněžení, do 300, během dne postupně až do 600 m n.m. déšť nebo déšť se sněhem. Odpolední teploty +2 až +5 °C, na horách slabě nad 0 °C. Čerstvý západní až jihozápadní, v závěru dne opět severozápadní vítr 4 až 8, v nárazech kolem 15 m/s, na horách postupně silný 10 až 15, v nárazech kolem 20 m/s.

Upozornění: nad 300 m n.m. nová sněhová pokrývka, přes den nad 500, postupně 600 m n.m. sněhové jazyky, na hřebenech místy závěje. Nárazy větzru přes den postupně kolem 55, na horách 75 km/h.

Nejezdily tramvaje

Ve 13.50 hodin byla zastavena veškerá doprava z Liberce do Jablonce nad Nisou. Kvůli množství sněhu a popadaným větvím by autobusy a ani tramvaje neprojely.

Krátce po 14.00 hodině se zřítily na silnici větve u Liebiegovy vily, silnice se stala na zhruba 10 minut neprůjezdnou. Spadlý strom zastavil autobus číslo 16 na Hamrštejn. Cestu se podařilo uklidit až po zhruba 40 minutách. Před 15.00 hodinou se kvůli popadaným větvím stala neprůjezdnou také autobusová zastávka MHD Kunratice sídlištěPřed 15.00 hodinou byla pozastavena vlaková doprava mezi Libercem a obcí Křižany. Zhruba ve stejný čas přestaly jezdit vlaky mezi Libercem a Frýdlantem v Čechách, ovšem za to se zhruba 10 minut před 15.00 hodinou libereckému dopravnímu podniku podařilo zajistit kyvadlové linky mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou.

„Situace byla v určitých časových intervalech až neřešitelná. Průjezd autobusů na čas stále omezovalo nepřetržité sněžení i zácpy, způsobené osobními automobily a vozy jiných dopravců. Tramvajové tratě ochromovaly neustále výpadky elektrického napětí,“ uvedla tisková mluvčí Dopravního podniku města Liberce Martina Poršová.

Nervy v dopravě vládly i večer

Veřejná doprava na Liberecku byla počasím komplikovaná ještě i v podvečer. Před 18.00 hodinou se objevovala nová a nová hlášení o popadaných stromech. Kolem 17.30 hodin se staly neprůjezdné Radčice. Pár minut poté začaly mít autobusy problémy s průjezdností Kateřinek. Po 18.00 hodině se stala neprůjezdnou autobusová zastávka Kunratice Mšenská.

Do boje s přírodním živlem nastoupili profesionální i dobrovolní hasiči už v noci. „Větve a stromy padaly na silnice, elektrické a telefonní vedení, na zaparkované automobily a budovy všeho druhu. V okrese Liberec vyjeli hasiči ve čtvrtek od půlnoci do 14.00 hodin celkem 77krát k popadaným stromům a sloupům,“ poznamenal Radek Vojík z HZS Libereckého kraje s tím, že výjezdy hasičů budou pokračovat zřejmě i večer a v noci na dnešek.

Kalamita zastavila železnici

Ani situace na železnici nevypadá o mnoho lépe. Jak informoval Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah, v důsledku sněhové kalamity, silného větru a padajících stromů došlo k přerušení provozu některých vlakových tratí.

"Momentálně v Jizerských horách nejezdí vlaky na Liberecku a Jablonecku mezi Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce, dále pak na trati Velké Hamry-Železný Brod a provoz se zastavil i na lince Kořenov-Tanvald," uvedl konkrétně Šťáhlavský.

Prudký útok zimy se projevil na Liberecku i v počtu dopravních nehod „K 16.00 hodině jsme měli nahlášených na Liberecku 14 dopravních nehod. Šlo většinou o střety dvou aut nebo o nárazy aut do nějaké překážky v důsledku smyku. Je to téměř trojnásobek průměrného počtu nehod v Liberci. Obvykle jich šetříme denně 5 až 7. Všechny čtvrteční nehody se obešly bez zranění, považujeme je za malé,“ poznamenala mluvčí liberecké Policie ČR Vlasta Suchánková. „Řidiči by měli být co nejvíc opatrní,“ dodala.

V Jablonci se netopí kvůli výpadkům elektřiny

První výpadek zaznamenali pracovníci Jablonecké teplárenské a realitní (JTR) v brzkých ranních hodinách. Po několikahodinové odstávce byly dodávky elektřiny obnoveny. "Pracovníci jablonecké teplárny okamžitě začali pracovat na tom, aby obnovili tlak v parovodu. Když se situaci podařilo stabilizovat, elektřina vypadla znovu," informoval mluvčí JTR Lukáš Jankovský.

Dodavatelé elektřiny podle Jankovského zatím nedokázali příčinu výpadku lokalizovat a nedokáží tak říci, kdy budou dodávky obnoveny.

"Omlouváme se všem svým zákazníkům za omezení v dodávkách tepla a věříme, že se nám ve spolupráci s dodavatelem elektřiny podaří kalamitní situaci zvládnout co nejdříve," slibuje za teplárnu mluvčí.

Mimořádně zasedl kalamitní šťáb

Kvůli intenzivnímu spadu sněhu v uplynulých dvou dnech (25-30 cm) zasedl kalamitní štáb města Jablonec nad Nisou.

„Na silnicích máme veškerou techniku, která je v této situaci dostupná, kolem osmadvaceti strojů. Povolali jsme i další dodavatele, které běžně nevoláme.Těžký a mokrý sníh komplikuje práci především lehčích strojů,“ řekl Milan Nožička, ředitel Technických služeb Jablonec, které mají na starosti zimní údržbu na místních komunikacích města.

Přednostně pracovníci technických služeb ošetřují komunikace, po kterých jezdí městská hromadná doprava. Ani přes intenzivní nasazení techniky není v tomto okamžiku možné odklízet sníh z chodníků.

O situaci v městské a meziměstské dopravě informoval Milan Svoboda, vedoucí dopravního úseku ČSAD: „Autobusy nám zůstaly stát ve Vlastiboři, Rejdicích, na Černé Studnici, v Huntířove a u Suchých skal. Důvodem jsou často spadlé stromy. Zdržela se ranní linka do Prahy a do Brna. Městská doprava měla problémy na Rýnovické ulici, v Lukášově. Nejezdí autobusy na Maxov, Jindřichov a Hrabětice. Městská hromadná doprava funguje, s problémy v okrajových částech.“

Kalamitní štáb vyzývá občany Jablonce:

- vyhnout se cestám do a z Jablonce, které nejsou nezbytně nutné
- co nejvíce omezit provoz svých dopravních prostředků po městě a využívat hromadnou dopravu
- používat zimní výbavu (zimní pneumatiky, sněhové řetězy, lopaty, i pytle s pískem)
- nebránit zimní údržbě nevhodným parkováním
- být ohleduplní – v této situaci může narůstat nervozita
- dávat pozor pod stromy – těžký mokrý sníh a silný vítr láme větve, na kterých navíc ještě zůstalo listí. Z tohoto důvodu došlo k uzavření městského parku Tyršovy sady.
- rovněž je třeba být opatrný u domů – může dojít k sesunu těžkého mokrého sněhu ze střech.

Přístupy do Jablonce jsou ztížené

Průjezdnost samotného Jablonce se daří zatím udržet. Horší je situace s meziměstským spojením. Komplikovaná je trasa na Tanvald, ale i směrem od Rychnova jsou problémy s kamióny, které kloužou na letních pneumatikách v rychnovském kopci.

"Kalamitní štáb vyzývá i případné návštěvníky Jablonce, aby raději odložili svoji cestu do našeho města. Situace může být navíc zkomplikována i průběhem Rallye Bohemia, protože po silnici I/14 vede objízdná trasa. Dá se na ní očekávat hustší provoz," uvedl mluvčí jablonecké radnice Borek Tichý.

Státní (meziměstské) silnice nejsou v péči města a město není až na výjimky schopno s úklidem těchto komunikací pomoci, mimo jiné proto, že nemá potřebnou techniku (např. radlice s gumovými lištami). Kvůli blížícímu se oteplení se zatím neuvažuje o odvozu sněhu. Přijímaná opatření jsou zatím mimo rámec letošního plánu zimní údržby. Ten začne platit až od 1. listopadu.

Současný nepříznivý stav by neměl být dlouhý, očekává se zhruba do soboty. Nicméně na mimořádnou údržbu silnic a odstraňování stromů vydá město Jablonec v těchto dnech přes 1,1 milionu korun a v případě potřeby je připraveno rozpočet dále posílit.

V některých školách zrušili vyučování

Od čtvreční noci nedodávala teplárna firmy JTR, a.s. teplo a teplou vodu. Důvodem bylo přerušení dodávky proudu do provozovny v Brandlu v důsledku výpadku napětí způsobeného padlými stromy na vedení společnosti ČEZ. Ta vyhlásila kalamitní stav a dodávku obnovila dnes ve 12 hodin. Dodávky tepla budou obnoveny dnes kolem 15. hodiny. Kvůli zimě ředitelé některých jabloneckých škol dnes zrušili vyučování.

Kalamitní štáb se sejde k dalšímu jednání v pátek dopoledne, aby vyhodnotil situaci a rozhodl o dalších opatřeních. "Krizová situace se dá očekávat v pátek odpoledne, kdy je v Jablonci i na přístupových komunikacích dopravní špička," dodal Tichý.

VÍTE NĚJAKÉ DALŠÍ INFORMACE?

Máte fotografie ze sněhové kalamity na Liberecku?
Byli jste svědky dopravního kolapsu?
Pište a posílejte své příspěvky a fotografie
do redakce Libereckého deníku:
liberecky@denik.cz

Všem čtenářům předem děkujeme!
Situaci sledujeme. Článek budeme dále aktualizovat.

15.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 800 Kč

Prodavači v prodejnách POKLADNÍ, PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17800 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce:, - obsluha a poradenství zákazníkům , - práce na pokladně , - příjem zboží a jeho prezentace , - přecenění a přesuny zboží, účast na inventuře , - průběžné doplňování zboží ze skladu , - odpovědnost za pořádek a čistotu na prodejně, její celkový vzhled , - prevence proti krádežím , - obsluha a poradenství zákazníkům, Požadavky: administrativní a ekonomické znalosti, pokladna - základy., Nabízíme:, - práce v rozvíjející se společnosti - možnost kariérního postupu , - dvousložkový plat (fix prémie) , - slevy na zaměstnanecké nákupy , - propracovaný systém zaškolení a interního vzdělávání , - flexibilní pracovní doba , - stravenky v nadstandartní hodnotě, Hlásit se e-mailem.. Pracoviště: Pepco czech republic s.r.o.-002 oc nisa, České mládeže, č.p. 456, 463 12 Liberec 25. Informace: Petra Valášková, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 90 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní DETEKTIV - STRÁŽNÝ/Á NA PRODEJNÍ PLOŠE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Chrastava, Požadavky: čistý trestní rejstřík, zdravotní průkaz, časová flexibilita, poctivost, ochota pracovat a učit se novým věcem, fyzická zdatnost, odolnost vůči stresu, slušné vystupování, praxe v oboru výhodou, profesní průkaz "Strážný 68-008-E" výhodou, Zaměstnanecké výhody: zajištění ubytování, příspěvek na cestovné v případě dojíždění, Hlásit se emailem nebo telefonicky denně v 8:00 - 17:00 hod.. Pracoviště: Jamoz dc s.r.o.-004, 463 31 Chrastava. Informace: Oldřich Vlasák, +420 730 891 313.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 65 535 Kč

Lékaři specialisté VEDOUCÍ LÉKAŘ/KA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Lázně Libverda 82, 463 62 Hejnice, Požadavky:, - atestace všeob. praktického lékařství,, - atestace nebo specializace v rehabilitační a fyzikální medicíně (FBLR); internista/ kardiolog, - schopnost naslouchat lidem, diagnostická a léčebná činnost, - manažerské a organizační dovednosti, - dobrá znalost práce s PC, - znalost cizích jazyků výhodou, - ambice zvyšovat kvalitu a efektivitu léčby, - inovace, zlepšování léčebných výsledků, - publikační a vědecká činnost, - pozitivní prezentace SPA RESORTU LIBVERDA v odborné i laické veřejnosti, Zaměstnanecké výhody:, - kariérní, odborný i vědecký růst, - maximální podporu v oblasti rozvoje lázeňství ve SPA RESORTU LIBVERDA, - pracovní poměr na dobu neurčitou, - možnost zkráceného úvazku nebo externí spolupráce, - motivující finanční ohodnocení včetně bonusového systému, - jazykové vzdělávání, - zaměstnaneckou stravu, - další benefity v rámci hotelové skupiny, - reprezentativní byt a služební vůz ihned k dispozici, Hlásit se e-mailem, telefonicky v Po - Pá 7.00-15.30 hod., popř. osobně v pondělí v době 8.00-12.00 hod.. Pracoviště: Lázně libverda, a.s.-001, 463 62 Hejnice. Informace: Regina Soudilová, +420 482 368 107.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě POMOCNÁ SÍLA DO ŠICÍ DÍLNY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání:, - praxe v šití na průmyslových strojích vítaná, Nabízíme:, - po zapracování vyšší výdělek, - pružná pracovní doba, možnost zkráceného úvazku, Hlásit se e-mailem nebo telefonicky. Pracoviště: Vixx design s.r.o.-002, Moskevská, č.p. 637, 460 01 Liberec 1. Informace: Stanislava Hlaváčová, +420 702 180 602.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

RunTour.

O víkendu se poběží RunTour

Videosouhrn 16. srpna 2018

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Turisté si na kozí farmě mohou vyzkoušet tradiční řemesla

Pěnčín – Liberecký kraj podpořil v rámci svého dotačního fondu řemeslníky, kteří se věnují původní řemeslné tvorbě. Pro turisty se tak nabízí možnost podívat se do výroby a vyzkoušet si celou řadu tradičních řemesel zpracování ovčí vlny, výroba papíru, textilní tisk, keramika a další.

Rýnovická věznice funguje 50 let. Útěk z věznice se jednou podařil šestici vězňů

Jablonec n. N. – Věznicí Rýnovice prošly už tisíce, ba desetitisíce chlapů, kteří se ocitli, byť třeba jen jednou, na šikmé ploše. Právě v těchto dnech si vězeňská služba připomíná padesát let od začátku fungování tohoto vězení. Na památku vyšla i neprodejná publikace Věznice Rýnovice 1968 - 2018. A připravuje se i výstava.

Neslyšící a slyšící děti strávily společně týden na táboře

Liberec – Minulý týden se v Liberci uskutečnil již 5. ročník příměstského tábora nejen pro neslyšící děti s názvem „Kouzla řemesel“. Tento jedinečný příměstský tábor již tradičně pořádala liberecká pobočka obecně prospěšné společnosti Tichý svět a zúčastnilo se jej celkem 16 dětí ve věku 6 až 15 let.

FOTO: Sochaři tvoří v zoo umělecká díla z pískovce

Liberec – Broušení, vrtání, tlučení soupeří v těchto dnech v liberecké zoo s řevem tygrů či hýkáním oslů. Na celý týden se zde totiž usadili sochaři, kteří před zraky návštěvníků přetváří pískovcové balvany na umělecká díla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT