V rodině hrádeckého starosty Martina Půty hoří svíčka. Na znamení smutku. „Manželka je Polka. Dětem tak vlastně zemřel také jejich prezident. Neštěstí se týká nás všech,“ vyjádřil s lítostí Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou.

Lidé truchlí

Přestože se tragédie odehrála v Rusku, měla dopad i na města Liberecka. Žije tu totiž dost Poláků, kteří sem zejména dojíždějí za prací nebo tu trvale bydlí.
Obyvatelům polského města Lwówek Śląski a tamnímu starostovi Ludwiku Kaziów vyjádřil lítost nad polskou tragédií Michael Canov, starosta Chrastavy.
„Jménem všech obyvatel Chrastavy upřímnou soustrast Tobě a všem občanům města,“ konstatoval Michael Canov.

Hodně Poláků žije také ve Frýdlantu. Smutek vyjádří minutou ticha zastupitelé města Frýdlant v Čechách před čtvrteční schůzí. Podpořit polský lid v Bogatynii jel včera Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou.

„Bogatynia je naše partnerské město. Měli bychom držet pohromadě, nejen když se něco slaví, ale také v dobách smutku,“ doplnil Martin Půta.
Město vyjádřilo svou lítost nad událostí vyvěšením polské a české vlajky před městskou radnicí.

„Bohužel ale přes víkend zmizely stožáry,“ řekl s rozhořčením Martin Půta. Vedení města chystá veřejné prohlášení, mše věnované obětem havárie a vyvěšení vlajek, které budou před radnicí vlát po celý týden až do soboty.

Na oběti havárie vzpomněl při mši svaté také otec Bartoloměj z římskokatolické farnosti v Liberci. „Lidé na zemřelé myslí ve svých modlitbách,“ uvedl otec Bartoloměj. O tom, jak se Liberec připojí k vyjádření smutku, se rozhodne v nejbližších dnech

Jak uvedl tiskový mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych, dnes se uskutečnila porada, na které představitelé města řešili, jakým způsobem vyjádří město Liberec solidaritu s oběťmi polské tragédie.

Čekají na vyhlášení státního smutku

Neštěstí zasáhlo celou Českou republiku. Města na Liberecku teď vyčkávají na vyhlášení státního smutku, aby se k němu mohla připojit. „Žádnou další akci kromě vyvěšení vlajek, přímluvných mší a doručené kondolence organizovat nebudeme. Očekáváme však, že bude v nejbližších dnech vyhlášen státní smutek. Samozřejmě se k němu připojíme,“ vyjádřil Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou.

Jak dále dodal, o neštěstí se dozvěděl, když byl zrovna ve škole. „Psala mi manželka, že havarovalo v Rusku letadlo. Zprvu jsem netušil, o jak velkou tragédii jde. Až později vyplynulo, které významné osobnosti na palubě letadla zahynuly,“ dodal Martin Půta.

Jak dále zmínil, tragédie je nejen velkým neštěstím pro polský národ, ale i pro celý svět. „V těchto chvílích si člověk uvědomí, že jsou si všude na světě lidé rovni. Je jedno, jestli jsme starostové, novináři nebo obyčejní lidé,“ konstatoval Martin Půta.