Smíšené hlídky se objevily například na hraničních přechodech v Harrachově či Hrádku nad Nisou a také na hlavních tazích. „V rámci společných kontrol policisté a celníci zastavují vozidla, která následně veterinární správa kontroluje, co se týče přepravy živočišných potravin,“ popsal mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Jen za včerejšek v celé republice hlídky zastavily 151 vozidel, z toho v Libereckém kraji třiadvacet.

ilustrační foto
ANKETA: Do zastupitelstva Liberce míří návrh na omezení zábavní pyrotechniky

Veterináři odhalili celkem sedm závad, některé byly jen administrativního charakteru, jiné závažnější. „Asi nejzávažnějším zjištěním prvního dne kontrol byla přeprava cca 120 kg hovězího masa bez jakýchkoliv průkazů původu zjištěná při kontrole v obci Rynoltice. Zásilka byla na místě znehodnocena barvou a bude zlikvidována v asanačním podniku,“ popsal Vorlíček.

V Libereckém kraji žádný výskyt polského masa sice neevidují, dvacet kilogramů ale bylo dodáno do nedalekého Varnsdorfu. „V provozovně příjemce bylo prodáno konečným spotřebitelům,“ informoval mluvčí Státní veterinární správy. Dalších 112 kilogramů masa podle něj skončilo v Praze, přičemž půlka z toho se už v tamních restauracích spotřebovala. Problematické maso se dostalo také do Kostelce nad Labem a Nového Bydžova.

Chřipka. Ilustrační foto.
V Libereckém kraji propukla chřipková epidemie. Nemocnice zakazují návštěvy

Do toho přišla v pondělí večer informace o tom, že se v polském městě Mirsk objevila kráva nakažená „nemocí šílených krav“ (BSE). Mirsk se přitom nachází v Dolnoslezském vojvodství, vzdušnou čarou jen devět kilometrů od Jindřichovic pod Smrkem a třicet kilometrů od Liberce.

BEZ NEBEZPEČÍ

Podle odborníků ale panika na místě není. „Jedná se o atypickou formu BSE, která se vyskytuje spontánně ve všech populacích skotu ve velmi nízké míře. Není infekční, ostatní zvířata ve stádu se jí nemohou nakazit,“ popsal Vorlíček.

Prevencí proti „nemoci šílených krav“ je například zákaz zkrmování masokostních mouček nebo monitoring zvířat. V Česku se poslední výskyt nemoci eviduje v roce 2009, tedy před deseti let. „Není důvod, aby Česká republika přijímala jakákoli opatření nad rámec dlouhodobých preventivních opatření,“ dodal Vorlíček.

Hasiči evakuovali v úterý 4. prosince obyvatele domu v ulici U Kolory kvůli špatné statice.
Domy hrůzy mají naději. Liberec je chce koupit a opravit

Obyvatelé kraje se tak podle hejtmana Martina Půty ničeho obávat nemusí. „O současné situaci v Polsku jsem už mluvil s ředitelem Krajské hygienické stanice. Ten mi sdělil, že situaci mají pod kontrolou. Jedná se o velmi vážnou věc, v této chvíli ale nehrozí žádné nebezpečí pro obyvatele našeho kraje,“ uvedl včera dopoledne Půta.