Předváděcí akce s jediným cílem vymámit z klienta co se dá, z Liberce zmizely. Díky razantnímu postoji České obchodní inspekce, městské policie a magistrátu se v prvním pololetí letošního roku neuskutečnila v Liberci žádná klasická předváděcí akce. „Ještě důležitější je to, že ubylo i pokusů o konání akcí, které nám nebyly nahlášeny. Dlouhodobá intenzivní práce se tak vyplácí, máme signály, že se organizátoři předváděcích akcí Liberci vyhýbají. Z toho máme opravdu radost,“ říká ředitelka inspektorátu ČOI pro Liberecký a Ústecký kraj Renata Linhartová.

Josef Ouroda a břity, kterými ho prodejce přes jeho nesouhlas zásobuje. Když senior odmítne zaplatit, naskakuje mu za každý den penále.
Šmejdi zase útočí. Dejte si pozor na dárky na zkoušku!

Městu se totiž podařilo navázat spolupráci s firmami, které dříve šmejdům pronajímaly své prostory pro předvádění. Díky tomu tak mají strážníci i obchodní inspekce přehled i o nenahlášených akcích. „Zaznamenali jsme jen jednu nenahlášenou akci v březnu. Byla to společnost, která v Liberci nikdy předtím nebyla. Lidi zvali na akci po telefonu, slibovali jim zdarma občerstvení a dárky. I přes neustálé varování před šmejdy na ni přišlo víc jak 15 seniorů. Naštěstí jsme se o akci včas dozvěděli, šli na ni a tím jsme zabránili případnému použití nekalých praktik,“ uvedl ředitel liberecké ČOI Ivan Žďárský.

VAROVNÉ SAMOLEPKY

Přesto nechce město usnout na vavřínech. „Musíme být stále aktivní, aby podvodní prodejci měli jasný signál, že šmejdy u nás netrpíme,“ řekl náměstek primátora Ivan Langr. V informačním centru, na recepci magistrátu a ve středisku Kontakt tak budou k dispozici nově výstražné samolepky, které si mohou lidé vylepit na vchodové dveře bytových domů. „Smyslem samolepky je varovat před nepovoleným podomním prodejem, který je sice v Liberci zakázaný, ale stejně k němu dochází. Bohužel, postih je zde téměř nulový, protože než se na místo dostaneme, tak je dotyčný prodejce pryč,“ zmínila mluvčí městské policie Daniela Bušková.

Oběd. Ilustrační obrázek.
Stovky dětí nemají na teplé jídlo

POZOR NA TELEFONÁTY

Zatímco předváděcí akce mizí, nové praktiky šmejdů si stále nacházejí své oběti. Nejnovější lstí jsou smlouvy uzavírané po telefonu. 

„Takový hovor, kde vám někdo po telefonu nabízí zboží, se snažte co nejrychleji ukončit. Hlavně si dávejte pozor na to, aby nikde nezaznělo slůvko ano. Mnoho lidí stále neví, že i smlouva uzavřená jen po telefonu je platná,“ varuje Linhartová s tím, že lidé nevědomky kývnou na to, že dostanou zásilku s vybraným zbožím zdarma, ale přitom se zavazují k odběru dalšího zboží po dobu několika měsíců v řádech až tisíců korun.

Kabelkový bazar už vydělal 100 tisíc korun. Penze jdou právě na projekty Obědy pro děti.
Na školní obědy vybírá také Kabelkový bazar

I taková smlouva se ale dá vypovědět. „Do 14 dnů od doručení balíčku mohou lidé poslat firmě výpověď ze smlouvy. Doporučujeme poslat ji doporučeně, nechat si kopii a ještě si zaplatit na poště službu, ať vám pošlou SMS, že byl dopis doručen,“ dodal Žďárský.

KLIPY S HERCI

Během září chce město natočit několik spotů proti šmejdům. Hrát v nich budou liberečtí senioři a v rolích šmejdů herci Divadla F. X. Šaldy. „Má to být taková recese spojená s prevencí. Každý prostředek, který na šmejdy upozorní, je dobrý,“ uvedl náměstek Langr.