„O podvodu jsme informovali občany prostřednictvím Facebooku obce. Obvolal jsem starosty okolních obcí, aby věděli, že se podvodník může objevit i u nich,“ upřesnil heřmanický starosta Vladimír Stříbrný. Pravděpodobně ten samý člověk zkoušel nabízet „zaručeně“ fungující zboží i v Dětřichově. Takzvaní šmejdi využívají důvěřivosti a strachu starších lidí i v době pandemie.

Nejde o ojedinělé případy. Se šmejdy se setkala i 83letá žena z Lomnice nad Popelkou. Neznámý muž se jí vloudil do bytu pod záminkou kontroly elektrospotřebičů a za fiktivní práci jí naúčtoval tři tisíce korun. Peníze mu zaplatila z obálky uložené v obývacím pokoji, kde měla schované své úspory. „V tom okamžiku jí muž oznámil, že musí zkontrolovat elektroměr. Zpátky se už nevrátil a poté žena zjistila, že zmizela obálka s penězi,“ popsala případ mluvčí policie Dagmar Sochorová. Důvěřivá seniorka tak přišla o 87 tisíc korun.

Větší štěstí než seniorka z Lomnice měla její 90letá „sousedka“ ze stejného města. Ta pustila do bytu muže, který jí tvrdil, že má dvě nezaplacené faktury za elektřinu a dvě za plyn a kvůli tomu jí musí demontovat elektroměr. Požadoval podepsání dokumentů, což seniorka odmítla. „V tu dobu přišla k ženě na návštěvu její dcera a muži oznámila, že dluhy nemají a ať tedy počká na manžela. Podvodník se vymluvil na to, že mu jede autobus a odešel,“ nastínila Dagmar Sochorová průběh dalšího podvodného jednání.

Matěj Chlupáček. Z natáčení seriálu Zrádci.
Zrádci usilují o Českého lva. Točili je i v Liberci

Lomnická radnice informovala o těchto případech městským rozhlasem, aby si lidé dávali pozor a nepouštěli do bytu neznámé lidi. „Podvodník se vydává za pracovníka plynáren nebo distributora elektřiny a pod záminkou kontroly se snaží vetřít do domácností. Distributoři upozorňují, že jejich pracovníci mají vždy s sebou služební průkaz s fotografií a jejich identitu lze ověřit na bezplatných poruchových linkách,“ sdělil místostarosta Lomnice Zdeněk Rajm.

Policie případy vyšetřuje s předpokladem, že se jedná o více podvodníků. „Zatímco běžně by pachateli hrozily za krádež dva roky vězení, v nouzovém stavu se sazba vyšplhala na osm let,“ zdůraznila Dagmar Sochorová.

Obdobný scénář se odehrál i v Semilech, kde chtěl podvodník po 76leté ženě předložit faktury za elektřinu a zpřístupnit elektroměr a za své služby naúčtoval seniorce 1350 korun. Jelikož je neměla v peněžence, sáhla do obálky uložené pod talířkem v kuchyni. „Muž ji poté požádal, ať jde ven a rozsvítí světla na dvoře a na chodbě s tím, že bude uvnitř poslouchat, zda neslyší nějaké jiskření. Po návratu stál muž venku a po jeho odchodu zjistila, že obálka je pryč,“ dodala Sochorová s tím, že v ní byly dva tisíce korun.

Ples Městského divadla v Jablonci nad Nisou.
Musíme pracovat, jinak kulturně zemřeme, říká kapelník Big’O’Bandu

Policisté při této příležitosti uspořádali na Semilsku preventivní akci, kdy oslovovali seniory u nákupních center a na místní poliklinice a informativní letáčky umístili například na městský úřad a další místa, která postarší občané často navštěvují. „Apelovali na seniory, aby byli obezřetní a nedůvěřovali neznámým lidem, kteří je osloví v místě jejich bydliště. Doporučili jim, aby si pořídili na dveře do bytu bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené, a tak budou moci vyřídit některé věci bezpečněji,“ podotkla preventistka Krajského ředitelství policie Libereckého kraje Martina Frýdová.

V Liberci se o osvětu seniorů mimo jiné stará liberecké komunitní středisko Kontakt, které muselo přerušit různé besedy a setkávací aktivity z důvodu epidemie koronaviru. „Předváděcí akce a prodej hrnců už jsou převážně minulostí, teď převažují hlavně převody energií či pojišťovací služby,“ zdůraznila zástupkyně ředitele Kontaktu Marie Matějíčková. Samotný Liberec už v minulosti vyhlásil nulovou toleranci vůči šmejdům.

Dále existuje projekt Liberec proti šmejdům, který lze nalézt na webových stránkách. Spolupracuje město a dalších devět organizací, mimo jiné i městská policie. Strážníci místa pořádaných předváděcích akcí navštěvují a preventivně informují potencionální zákazníky o hrozících rizicích a snaží se je odradit od účasti. „I před vypuknutím edpidemie koronaviru však došlo k jejich téměř úplnému vymizení, a to právě vhodnou informovaností před samotnými akcemi. Šmejdi se zřejmě částečně přesouvají do kontaktu s občany formou telefonických rozhovorů a sjednávání individuálních schůzek nebo smluv,“ vysvětlila mluvčí městské policie Daniela Bušková. Ta sama přímo ve své rodině poskytovala pomoc seniorce při odstoupení od smlouvy nákupu zlatých a vzácných mincí na základy telefonické nabídky.

„Šmejdy považuji za trvalé ohrožení seniorské populace, jde svou povahou vlastně o organizovaný zločin, který se svou invencí snaží být vždy o krok napřed. Jakmile pokryjeme jeden kanál prevencí i represí, hledá další skulinu. Umíme už eliminovat předváděcí akce a regulovat podomní prodej, trvalý problém jsou telefonní nabídky. Stačilo by přitom například uzákonit, že kupní smlouvy uzavřené po telefonu nejsou legální bez dodatečného fyzického podpisu (i elektronického). Chci to navrhnout zákonodárcům k řešení. Protože prevence tady má jen omezený dopad,“ řekl náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

Využívané legendy podvodníků a pachatelů trestné činnosti, kdy nabízí:
- Broušení nožů, nůžek atp. (přemrštěné ceny)
- Výměny okapů nebo jiné práce na domě (výměny nebo opravy, které nejsou potřeba)
- Výměna zámku u dveří (prodej a nabídka montáže bezpečnostního zámku, kdy se však jedná pouze o běžný zámek)
- Kontrola komínů (výměna vložkování komínu i přesto, že to není nutné)
- Levnější plyn nebo elektřina (pouze záminka, aby byl pachatel vpuštěn do obydlí)
- Pojištění – životní, zdravotní, proti pohromě, spoření apod. (pouze záminka, aby byl pachatel vpuštěn do obydlí)
- Vnuk v nouzi (podvodník se vydává za příbuzného a požaduje peníze)
- Přeplatek za plyn, elektriku nebo vodu – (falešný plynař, elektrikář nebo vodař)
- Údajné těžké životní nebo mimořádné situace - (vylákání peněz na operaci dítěte, na různé služby, pokuty a poplatky)
- Zdravotnické služby v souvislosti s Covid-19: měření teploty, pomoc při vyplňování formuláře na testy Covid-19 nebo očkování