Vyjet do Jizerek, zaparkovat, nazout běžky a užívat si zimního počasí. Této možnosti využívá aktuálně zejména o víkendech velké množství lidí. Třeba na Smědavě ale počty lyžařů působí komplikace.

„Autobusů jezdí jen pár a tak lidé přijíždějí autem. Parkoviště u horské chaty je malé, když ale řidiči zjistí, že se tam nedá zaparkovat, málokdo se vrátí dolů. Místo toho parkují kde se dá. Silnici pak blokují a nedá se po ní projet,“ popsal situaci, která nastává především o víkendech s dobrým počasím, starosta Hejnic Jaroslav Demčák.

Smědava je výchozím místem pro běžkařské trasy. Nachází se na územích Hejnic a Bílého Potoka. Vedení obou obcí teď apeluje na milovníky lyžování, aby pro cestu nahoru využívaly především autobusové spoje. O uplynulém víkendu dokonce zajistili jejich posílení, místo jednoho autobusu na každém spoji vyjely dva.

Ilustrační foto.
Slunce vylákalo stovky lyžařů, pocítila to i záchranka

I tak se ale parkoviště v sobotu i v neděli zaplnilo už kolem deváté hodiny ranní. „Komunikaci policisté uzavřeli a nahoru nebyl nikdo vpuštěn do odjezdu některých aut,“ popsal Demčák. První vlna lyžařů pak opadla až po obědě.

Vedení Hejnic i Bílého Potoka teď proto začínají plánovat, jak podobným kolapsům do dalších let zamezit. „Snažíme se najít řešení, které bude reálné pro velikost našich obcí. Budeme také chtít, aby nám vypomohl Liberecký kraj, který zajišťuje provoz zdejší autobusové linky,“ popsal Demčák.

Zvýšení kapacity parkoviště u smědavské horské chaty není reálné, vzhledem k ochraně přírody. Starostové tak uvažují o variantě, kdy by auta vůbec na Smědavu nejezdila. Lyžaři by zaparkovali dole v obcích a na sedlo by je pak vyvezla autobusová linka.

„Řešením by bylo vytvoření třeba i více záchytných parkovišť. Tak aby se lidé, kteří jezdí nahoru, v Bílém Potoce i zastavili a ne jím jen projeli,“ uvedl starosta Bílého Potoka Pavel Šercl.

Na parkoviště by podle něj navíc mohly být navázané i další služby, jako ski servis, restaurace a podobně. „To by mohlo podpořit místní podnikatele. Ale nechceme tu dělat žádné megalomanské šílenosti, moje představa není dělat tu z toho druhý Harrachov,“ dodal Šercl.

Horská služba - ilustrační snímek
Horská služba Krkonoše odvolala čtvrtý stupeň nebezpečí, obnovuje zaváté značení

Do té doby, než bude problém s parkováním vyřešený, musí lidé počítat s tím, že se kvůli velkému náporu nahoru vůbec nedostanou. Podle Demčáka by tak lidé měli využívat především autobusy linky 650, která jezdí už z Frýdlantu přes Raspenavu, Hejnice a Bílý Potok až na Smědavu. „Lyžařům jedoucím z dálky doporučuji zaparkovat auto zadarmo u autobusového nádraží v Hejnicích a přesednout na autobus,“ dodal Demčák.

Zjistit, zda je kapacita parkoviště na Smědavě vyčerpaná, by pak měla pomoci i jedna chystaná novinka. „Plánujeme nahoru umístit webovou kameru, která by zabírala parkoviště, byla by dostupná online a lidé by se mohli podívat, jaký je nahoře aktuální stav. Již jsem se na tom domlouval s ředitelem horské chaty,“ uzavřel starosta Bílého Potoka Pavel Šercl.