Své síly poměřilo 27 služebních psů, kteří dorazili se svými psovody z celé České republiky. Mezi účastníky soutěže nechyběli příslušníci městských policií, Vězeňské služby ČR, Celní správy ČR, Armády ČR, Policie ČR a členové kynologických klubů nebo bezpečnostních agentur. Z psích plemen převažovali belgičtí ovčáci, následovali němečtí či holandští ovčáci.

Diváci pozorovali, k čemu všemu jsou psi vycvičení

„Plnění úkolů obranných prací, které byly pro některé psy velkým oříškem, přihlížela víc jak stovka diváků, pro které se stala soutěž lákavou podívanou, mnohdy spojenou s údivem, k čemu všemu jsou služební psi vycvičeni a jaké situace jsou schopni zvládnout díky sehranosti se svým psovodem. Nejtěžší práci však měli figuranti, kteří zde byli v roli ukrytých, utíkajících nebo útočících pachatelů,“ sdělila mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková.

Mistrovství ČR řidičů Zdravotnických záchranných služeb
Řidiči záchranek soutěžili na mistrovství, ti liberečtí obsadili páté místo

Při prokazování poslušnosti psi překonávali kladinu, další překážky či prolézali trubkou. Během průzkumu dopravního prostředku měli za úkol odhalit ukrytého pachatele a následně zpacifikovat druhého, který na eskortu zaútočil. Mezi soutěžícími nechyběl vrchní strážmistr Městské policie Liberec Roman Čermák, který spolu s Danou Noskovou obsadil třetí místo v kategorii nejlepší družstva.

Čermák se výcviku psů věnuje více než pětadvacet let. Po absolvování vojenské základní služby nastoupil v červnu 1999 jako profesionální voják na veterinární základnu Grabštejn. Po šesti letech odešel sloužit do Přerova jako kynologický výcvikář, a když byl kynologický útvar zrušen, dostal nabídku od vojenské policie v Jaroměři. „Po odchodu do zálohy jsem pracoval na magistrátu jako referent přestupků a dal si od kynologie pauzu. Ale jelikož mi chyběla, přijal jsem nabídku od Městské policie Liberec a rozšířil její řady,“ svěřil se Deníku Čermák s tím, že služební pes působí preventivně a dokáže zjednat respekt. „Nutí kontrolované chovat se v mezích zákona. Zároveň je schopen zadržet pachatele a zabránit mu v útěku,“ dodal.

Hokejový kustod Oldřich Kopecký při práci.
Turnovák má doma zlatou z hokejového mistrovství, svou prací přispěl k úspěchu

Jeho psí parťák je belgický ovčák Aubrey get Gangster a letos v listopadu mu bude pět let. Dostává se tak do středního věku, kdy podává své maximální výkony. „My jsme si to chtěli hlavně užít. Nevnímám to jako soutěž, kde panuje rivalita, ale spíše jako přátelské setkání. Také to je zkouška, která má ukázat, zda je pejsek schopen obstát v praxi,“ doplnil Roman Čermák.

Celkovým vítězem soutěže se stali belgický ovčák Chuligán de Alphaville Bohemia a Nicol Hladíková, SKS TART Liberec.

Výsledky soutěže:

Nejlepší jednotlivci

  1. místo: belgický ovčák Chuligán de Alphaville Bohemia a Nicol Hladíková, SKS TART Liberec
  2. místo: belgický ovčák Odén de Alphaville Bohemia a David Steffan, ZKO Liberec - Pavlovice
  3. místo: belgický ovčák Olaf Pod Cvilínem a Lubomír Cabák, TART region Beskydy

Nejlepší kontrolní výkon s protiútokem

  • belgický ovčák Olaf Pod Cvilínem a Lubomír Cabák, TART region Beskydy

Nejlepší družstva

  1. místo: belgický ovčák Chuligán de Alphaville Bohemia a Nicol Hladíková, SKS TART Liberec + belgický ovčák Odén de Alphaville Bohemia a David Steffan, ZKO Liberec - Pavlovice
  2. místo: belgický ovčák Attac a David Trauč + belgický ovčák Quick SA-KRA Beskydy a Martin Exner, oba VÚ 8407 Kbely
  3. místo: belgický ovčák Aubrey get Gangster a Roman Čermák, Městská policie Liberec + belgický ovčák Citadela Strážce palisád a Dana Nosková, EDDC

Mohlo by vás zajímat: Liberec hostil závody vodicích psů. Vítěz získal unikátní skleněnou trofej

Zdroj: Jiří Louda