„Za těch pár týdnů, kdy nové opatření funguje, už jsme stihli vypozorovat, že známé firmy, kterým při druhé návštěvě odmítneme léky vydat, za sebe poté posílají jiné lidi,“ řekl Deníku Milan Zelenka z liberecké lékárny U Raka.

Zaměstnanci lékárny podle něj sledují, jak výrobci postávají před lékárnou a domlouvají si s jinými lidmi. „Ti si pak léky koupí na svá rodná čísla. I když víme, že se to takto obchází, nejsme schopni s tím nic nadělat. Když přijde člověk a prokáže se průkazem, jsme povinni mu lék vydat,“ doplnil Zelenka.

Opatření Státního ústavu pro kontrolu léčiv, které začalo platit 1. května, tak podle libereckých lékárníků výrobě drog nezabrání. Řešení tohoto obrovského problému je v nedohlednu. K výrobě pervitinu se v České republice zneužívá až osmdesát procent prodaných balení. Mezi takto „zneužitelné“ léky patří kromě Modafenu a Paralenu plus také Aspirin Komplex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip. Právě tyto léky obsahují pseudoefedrin.

Výrobci pervitinu se od počátku května vydávají do sousedních zemí, kde jsou zmíněné léky dostupné bez větších problémů. „Podle zpráv, které mám od některých nákupčích, se výrobci drog z regionu chystají na invazi do Polska, protože tam tyto léky pořídí bez problémů,“ řekl Deníku již před zavedením opatření Václav Samoël, majitel lékárny Arcana v Rochlici.

Výrobci pervitinu se podle nejnovějších informací ve velkém stahují na Slovensko. Tam bez problémů nakoupí potřebné množství balení a se zásobou se vrátí zpět do Čech.

„Od 1. května, kdy v Česku začal platit příslušný zákon, přijíždějí a žádají velké množství léků. Najednou jich požadovali až 20 balení. Později změnili taktiku. Nyní žádají tak dvě balení, ale přijdou i tři lidé po sobě,“ uvedli zaměstnanci lékárny v Novém Mestě nad Váhom pro slovenský internetový server sme.sk.