Ten v květnu sliboval, že chystaná staročeská restaurace v památkáři chráněném objektu bude otevřena nejpozději v září. Na dveře už pomalu klepou Vánoce a dům, stojící naproti terminálu MHD ve Fügnerově ulici, je stále opuštěný a částečně obehnán plotem.
O tom, co se děje, neví nic ani památkáři, které na dlouhou a neustále protahovanou rekonstrukci domu dohlíželi.

„Mám určité tušení, co by mohlo otevření restaurace komplikovat, ale nemám to potvrzené, takže raději nebudu nic říkat,“ reaguje trochu tajemně liberecký památkář Miroslav Kolka.

Podle informací z libereckého stavebního úřadu už ale majitel památné budovy Daniel Čihula zažádal o kolaudaci. „Ještě tam ale není vše dodělané, takže se kolaudace zatím neděje,“ zní z úřadu.

Deník se s Čihulou spojil naposledy na začátku května. Tehdy byl majitel objektu plný jistoty. „Od osmého nebo devátého měsíce tohoto roku pak bude dům kompletně v provozu, včetně restaurace,“ tvrdil.

Úspěšné zkolaudování zrekonstruovaného domu by mohly zkomplikovat výhrady Památkového ústavu ke stavebním úpravám. Památkářům se totiž nelíbí mnoho podstatných detailů.

„Majitel při opravách nedodržel spoustu závažných věcí. Například způsob restaurování. Máme podezření, že to dělal člověk, který neměl licenci, což je samozřejmě proti zákonu. Právě to by se mělo zohlednit při kolaudaci,“ říká Miroslav Kolka. V pořádku podle něj nebylo ani řešení interiérů či barevnost říms. Schválená není dokonce ani světle zelná barva celé fasády.