„Vyjížděl jsem z Hypernovy a kamion přede mnou zablokoval silnici. Ta paní u ulice Dobiášova již s obavou očekávala můj příjezd. Měla totiž domluvenou návštěvu zubaře. Dorazil jsem, ale odstavný úsek pro parkování podél pravého chodníku byl obsazen, proto jsem přejel přes přerušovanou středovou bílou linii k levému chodníku, kde bylo ještě jedno místo volné. Aniž jsem vypnul motor, či vystoupil, paní si vyjmula balení ze zavazadlového prostoru, zataženým dveřním oknem mi podala peníze, já je vložil do peněženky, zvedl hlavu, když jsem viděl, že přede mnou z policejního auta vystoupili dva strážníci," pokračuje František Jiřík v popisu situace, která ho dostala do problémů.

Strážníci vyzvali řidiče, aby vystoupil z auta a informovali ho o spáchání dopravního přestupku zákazu parkování v protisměru.

„Ohradil jsme se s tím, že v úseku není dopravní značka zákazu parkování či zastavení a já jsem navíc neparkoval, ale za necelé dvě minuty bych odjel," vysvětluje František Jiřík. Přítomní policisté to ale nebrali v úvahu a řidiči vyměřili pokutu 200 korun. Ten ji odmítl zaplatit.

Bojovat proti bezpráví

To, co mohlo skončit rozumnou domluvou, tak bylo dosouzeno k pokračování v byrokratické bitvě. O několik měsíců později totiž přišla panu Jiříkovi výzva z odboru dopravy Magistrátu města k zaplacení částky ve výši 500 korun za správní delikt, kterou měl uhradit do 15 dnů ode dne doručení.

„Tvrzení strážníků, že jsem parkoval v protisměru, je lež. Pevně věřím, že většina policistů má vyšší vzdělání a jsou jinak proškoleni. Ta malá menšina podobných strážníků kazí pověst celé policii. Bojovat proti bezpráví není jen mé právo, ale moje občanská povinnost. Napíši stížnost na ministerstvo vnitra nebo až do Štrasburku, bude-li třeba," nevzdává se penzista.

Co na to příslušný odbor magistrátu? Nejjednodušší je zaplatit, radí.

„Dostáváme v poslední době hodně podnětů od policie. Nejjednodušší řešení je zaplatit a neřešit to," říká vedoucí odboru dopravy libereckého magistrátu Pavel Rychetský a dodává: „Možností je ale víc. Situace se dá řešit v přestupkovém řízení, kde ale musíme stanovit sankci, která je na nejnižší úrovni 1 500 Kč a dále jsou s tím spojené náklady na řízení ve výši 1 000 korun." Dvěstěkorunová pokuta by se tak řidiči mohla prodražit až desetinásobně.

„Je mi 84 let, řidičský průkaz mám od 4. října 1949, takže jezdím 66 let, bez jediné nehody z mé viny. 28 let jsem žil v exilu, politicky jsem se angažoval proti zrůdnému bolševickému režimu. Jsem bojovník proti bezpráví a budu až do smrti," uzavírá vyprávění František Křižík, kterého situace rozrušila tak, že skončil v liberecké nemocnici.

„Neznám případ konkrétně, ale na zaslané výzvě je i poučení, jak se může řidič bránit a jaké kroky podniknout," dodává Rychetský.