„O třídění je zájem," konstatovala mluvčí. Poplatek za odpady v Turnově je 660 korun, tříděním si mohli lidé snížit cenu až na polovinu. Maximální slevu se ale podařilo získat pouze třem obyvatelům.

Turnov umožňuje třídit papír, plasty, nápojové kartony a také směsné kovy, jako jsou plechovky od nápojů, konzervy nebo třeba víčka od pivních lahví. Na každý odpad je pytel jiné barvy, který tříditel zaváže a označí čárovým kódem. „Počet pytlů, které v jednom měsíci sebereme, kolísá mezi 2000 až 2500," uvedla mluvčí. Za každý kilogram papíru získá tříditel na své konto 50 haléřů, za ostatní odpady dokonce 1,50 Kč.

Do třídění se ve městě letos zapojilo více lidí, než kolik jich má na slevu v příštím roce nárok. Kvůli vyúčtování se totiž počítá období od listopadu do října následujícího roku. Kdo tedy začal třídit od listopadu, tomu se poplatek za odpady sníží až v roce 2016. Celkem se letos ve městě do třídění zapojilo 1021 lidí. „Předpokládáme, že počet zapojených bude v budoucnu přibližně stejný," dodala Preislerová.

Turnov není jediným městem v kraji, kdo nabízí slevu za třídění odpadu. Podobný systém funguje například úspěšně už od roku 2008 v Novém Boru na Českolipsku a loni ho zavedli také ve Frýdlantu na Liberecku. Příhraniční město v příštím roce navýší odměny za třídění. Za každý kilogram papíru získá tříditel tři koruny, dosud to bylo jen padesát haléřů. U plastových lahví nebo směsného plastu se sleva za kilogram zvýší z 1,50 Kč na dvě koruny. Ve Frýdlantu si lze poplatek za odpady snížit ze 789 na 250 korun.

Dvě města bezplatně

Ještě lépe na tom teď budou v Harrachově, obyvatelé krkonošského střediska nebudou v příštím roce platit za likvidaci svého odpadu ani korunu. Město poplatek nedávno zrušilo.

Za odpad neplatí v Libereckém kraji už jen obyvatelé České Lípy, kde radnice poplatek za odpady zrušila před pěti lety.