VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé odvolali primátora Jana Korytáře!

Liberec /FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ – Liberečtí zastupitelé se v sobotu odpoledne sešli na svém mimořádném zasedání. To minulé, které se konalo 31. března, skončilo po půlnoci patem. Zastupitelé po čtyřhodinovém jednání odvolali primátora Jana Korytáře ze sdružení Změna pro Liberec, stejně tak jeho spolustraníky Jaromíra Baxu a Květu Morávkovou.

16.4.2011 70
SDÍLEJ:

Jan Korytář, ekonomický náměstek Jaromír Baxa a radní Květoslava Morávková.Foto: Deník/Petr Šimr

Diskutujte o situaci
v Liberci na Facebooku!
Vše o vládní krizi
na liberecké radnici
čtěte ZDE.
Průběh zasedání jsme sledovali on-line
přímo z jednacího sálu.


20.17 hodin:
Konec on-line.
Více o sobotním mimořádném zasedání a odvolání primátora Jana Korytáře se dočtete v pondělím vydání Libereckého deníku.

20.16 hodin:Lidé znovu hvízdají, Jan Korytář vyhlašuje půlhodinovou pauzu, lidé volají "Nezapomeneme!". Po přestávce bude pokračovat zasedání zastupitelů dalším programem. Občané odcházejí z radnice.

20.15 hodin: Zastupitelstvo odvolalo všechny tři, lidé hvízdají a volají Fuj a hanba tak, že Morávka není slyšet. Křičí: Jste v pasti!

20.12 hodin: Jaroslav Morávek oznámil výsledek: Jan Korytář - odvolán 26 hlasy, Baxa pro 22, Morávková - pro 23 hlasů. Všichni jsou odvoláni.

20.07 hodin: Komise stále počítá hlasy. Lidé čekají na výsledek, mnozí mají v ruce květiny, nachystané jako poděkování pro primátora a oba radní.

19.53 hodin: Ačkoliv Jaroslav Morávek utišuje sál, lidé bučí i když jde volit Milan Šír (ČSSD), Jiří Šolc (Liberec občanům) a David Václavík (Liberec občanům).

19.50 hodin: Když hlasoval Jan Korytář, lidé tleskali, když náměstkyně Martina Rosenbergová + Martin Sepp (oba ČSSD), lidé nesouhlasně zabučeli.

19.44 hodin: Nejstarší zastupitel a vedoucí volební komise Jaroslav Morávek (KSČM) zahajuje hlasování. Zastupitelé označují lístky tak, že zaškrtávají - ano, ne, zdržel se. Lístky pak hážou do urny podle abecedy. Jaroslav Morávek vyvolává zastupitele jménem a žádá občany, aby uvolnili zastupitelům cestu k urně.

19.30 hodin: Primátor Jan Korytář s řetězem na krku šel pozdravit na náměstí před radnici asi stovku svých příznivců, poděkoval jim za podporu. Ti mu zatleskali.

19.16 hodin: Obyvatelé volají: "Nechceme Šolce! Nechceme Rosenbergovou!", primátor je uklidňuje. Volební komise připravuje lístky pro tajné hlasování - za pár minut se bude hlasovat.

19.13 hodin: Občané tleskají a skandují "Primátor Korytář!" a "Honzo, děkujem!"

19.11 hodin: Primátor pokračuje v projevu, zdůrazňuje, že za ostatními zastupiteli stojí kmotři, kteří je ovládají a manipulují jimi. Všem, kdo mu projevil podporu, děkuje, včetně občaů. Obyvatelé tleskají a skandují: Primátor Korytář! Primátor Korytář! Primátor mluví o svých prioritách, na prvním místě to byla obnova důvěry občanů k vedení města, a tato priorita že se mu podařila splnit. Dále je to boj proti korupci a klientelismu, apod. Jako budoucí primátorku navrhl na svoje místo Zuzanu Kocumovou. Dále slíbil, že bude ve svém protikorupčním úsilí pokračovat i v opozici.

18.59 hodin: Primátor Jan Korytář má závěrečný projev. Říká, že koaliční partneři, když byli v koalici nespokojení, mohli odejít sami a nechat Změnu pro Liberec, aby vládla s někým jiným. Ale to podle Jana Korytáře nešlo, protože se chtěli držet svých míst a byli už domluvení s ODS. Následuje výčet předností vlády Změny pro Liberec, a výčet toho, co se i Janu Korytáři povedlo. Podtrhuje také, co se mu povedlo za těch čtrnáct dní, co odložil své odvolívíní. Zdůraznil, že je svobodný občan, který není zavázaný žádným lobbistickým skupinám.

18.53 hodin: Zastupitel Ladislav Chvála žádá své kolegy, aby si to odvolávání ještě rozmysleli. Další občanka žádá, aby zastupitelé zrušili bod 1a - odvolávání primátora a dvou radních.

18.51 hodin: Zastupitelka Kateřina Absolonová (Změna pro Liberec) cituje z facebooku korespondenci mezi bývalým primátorem Kittnerem (ODS) a Davidem Václavíkem (Liberec občanům), kde se domlouvají, jak dlouho ještě nechají bežet diskusi… Než odvolají primátora. Na to lidé křičí Hanba, hanba, hanba!!!! Skandují. Jan Korytář to ironicky glosuje, že se mohli pánové domlouvat až po jeho odvolání. Znovu křik a skandované hanba, hanba, hanba!

18.38 hodin: Vystoupil další občan, recituje básničku, kde přirovnává politiky ODS k supům a krkavcům. Brojí proti organizovanému zločinu a korupci v celé republice.

18.25 hodin: Jiří Šolc: "Mám rád heslo - nebát se a nekrást. Chci vám říci, že se vás nebojím." Atmosféra v sále houstne, Jan Korytář uklidňuje obyvatele. Na druhé straně Jan Korytář atmosféru rozdmýchává. "Když za rozpad koalice můžeme všichni, proč mám být tedy odvolán jenom já?" A lidi tleskají. Jiří Šolc odpovídá: "O tom rozhodnou zastupitelé, kdo bude odvolán."

18.20 hodin: Náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům): "Vím, že je pro vás těžké připustit, že důvod rozpadu koalice je někde jinde, než si myslíte. A je těžké se tady o něčem s vámi dohadovat, když od vás zaznívají výkřiky - Vrať se do divadla! Přestaň! Za rozpad koalice můžeme všichni, protože jsme se nebyli schopni domluvit" Lidi na to křičí: "Tak odstupte!" A skandují - odstupte, odstupte! Nebo volají: "Dostali jste zaplaceno!"

18.15 hodin: Přítomní přerušují projev Ladislava Duška nesouhlasnými výkřiky, i třeba: "Vrať se do divadla!" Následuje přestřelka slovní mezi primátorem a Ladislavem Duškem.

18.10 hodin: Hovoří zastupitel za Liberec občanům Ladislav Dušek, důrazně se brání tomu, že by byl korupčník, že by chtěl podporovat klientelismus a korupci ve městě jen proto, že souhlasí s odvoláním primátora a dalších. Vysvětluje, kde byly chyby - koaliční partneři nevěděli, co primátor nachystal, rozhodl, dostávali materiály pozdě, porušování koaliční dohody tím, že nehledal vůbec s koaličními partnery shodu, neradil se s nimi, apod. Hlavní důvod odvolání - tato nekomunikace + porušení zákona o obcích a v několika bodech jednacího řádu na posledním zastupitelstvu.

18:06 hodin: Zastupitel Chvála děkuje Janu Korytáři za naději, kterou pro něj znamenal v čele města. Na to občané skandují Děkujem, děkujem! A mávají několika transparenty v sále, na jedné ceduli je například nápis Neodstupujte! Další občanka vyzývá všechny zastupitele, aby složili mandát, protože ztratili důvěru občanů.

18.00 hodin: Hovoří zastupitel za Změnu pro Liberec Ladislav Chvála - maluje černou budoucnost, která město bez Jana Korytáře a jeho Změnou pro Liberec čeká. Tvrdí, že mnozí z těch, kteří ve vedení radnice zůstali, mají špatnou pověst a jmenuje jednotlivé lidi, a že nebudou pro občany důvěryhodní…

17.53 hodin: Zastupitel za Změnu pro Liberec Josef Šedlbauer upozornill, že k protikorupčnímu boji se zavázali před volbami skoro všichni, a po volbách celá koalice. A že po vytlačení Změny pro Liberec do opozice se budou muset politici, co tu budou vládnout, opřít o ODS. "Jak chcete bojovat proti klientelismu?"

17.46 hodin: Lenka Neumannová, jak přiznala, známá primátora Korytáře: "Vy mu vyčítáte, že špatně komunikuje, ale vy s námi taky nekomunikujete, vždyť neodpovídáte na naše dotazy. Pozor, z těch lidí za vámi se rekrutuje třeba dvacet Korytářů, pozor, jednou spadne klec!"

17.40 hodin: Další občanka: "Občané vás nevolili proto, abyste si chránili svoje koryta!"

17.32 hodin: Další občan: "Prosím vás, neprovokujte naše lidi, kam to povede? Jak máme vychovávat naše děti? Že cesta zločinu je lepší než slušnost?"

17.25 hodin: Občané útočí na ČSSD, že se tajně schází s bývalým primátorem Jiřím Kittnerem (ODS), Martin Sepp vysvětluje, že jejich záměr odvolat primátora a dvou radních probral se všemi politickými kluby v zastupitelstvu. Další občan Jaroslav Schnirch mluví o defenestraci, proti tomu se ohradil zastupitell Milan Šulc (VV), občany napomíná i primátor. Jan Korytář upozorňuje přítomné, že je stále velitelem městské policie, takže pokud by se zde objevily náznaky násilí, musel by zavolat strážníky, aby zakročili.

17.20 hodin: Další vzrušení v sále vyvolal transparent Ne pro korupci!, který lidé z venku vystrčili do oken sálu zasedání zastupitelů.

17.14 hodin: Diskusní příspěvky občanů pokračují. Vystupuje aktivistka demonstrací Jana Jirásková, kritizuje koalici ČSSD a ODS, která v Liberci vládla minulé období. Říká, že sbírala podpisy pod petici a nikdo až na výjimky neodmítl podepsat. Apeluje na zastupitele, že mají v rukou budoucnost města a jejich voličů, a že se jim v posledních dnech vymkla jejich kontrole. Následuje skandovaný potlesk a opět pochvalné výkřiky.

17.08 hodin: Přestávka ukončena, primátor prosí občany, aby nepřekřičovali zastupitele a ani ostatní diskutující, aby se také zdrželi osobních urážek zastupitelů. Také prosí, aby zastupitelé nehráli na svých PC počítačové hry. Lidé tleskají.

17.02 hodin: V sále se tlačí už asi 200 lidí.

16.58 hodin: Věci veřejné žádají ukončení diskuse, když už k témuž bodu (odvolání) byla ukončena před 14 dny na minulém zastupitelstvu a podle jednacího řádu se nedá o tom stejném bodě (odvolání primátora) diskutovat dvakrát. Občané křičí "ne"! Primátor uděluje zastupitelům přestávku, aby se mohli poradit, jestli diskusi chtějí, a současně vyzývá ke klidu a současně vyzává občany, kteří poslouchají zastupitelstvo z náměstí, aby se přihlásili do diskuse.

16.50 hodin: Občané se důrazně ptají, proč má být primátor odvolán. Martin Sepp odmítá něco občanům vysvětlovat, slova se ujímá náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům), vysvětluje, že hlavním důvodem rozpadu je osoba primátora Korytáře. Občané pokřikují na zastupitele, tleskají, hvízdají…

16.42 hodin: Venku poslouchá zastupitelstvo asi 150 lidí. V sále za bouřlivého potlesku a pochvalných výkřiků pokračují projevy občanů - útoky jsou vedeny proti ČSSD, že se chce spojit s ODS, podporovat své kšefty a korupci a tu vládu, co tu byla. "Nechceme, aby naše město bylo nadále tunelováno," zaznělo v jednom z příspěvků.

16.35 hodin: Vystupují další občané, Jaroslav Hardulák předává petici primátorovi a žádá, aby zastupitelé nechali stávající koalici, která získala tolik hlasů, a hlavně primátor Korytář, který má takovou podporu a chce bojovat s korupcí.

16.32 hodin: Primátor rozhodl, že zatím, než zastupitelé za ČSSD zkontrolují svůj návrh na odvolání, zahájí diskusi. Hovoří první občan Jan Votruba - prosí o příspěvek delší, cca 10 minut. Jan Votruba žádá zastupitele, aby primátora neodvolávali, že občané jej chtějí a špatná komunikace primátora je prý slabý důvod.

16.30hodin: Jan Korytář: "Mám tady tři návrhy na odvolání primátora, náměstka Baxy a radní Morávkové, ale všechny jsou bez důvodové zprávy." Martin Sepp (ČSSD): "My to máme připravené komplet, ještě se na návrhy podíváme." Občané tleskají, hučí…

16.21 hodin: Před radnicí už postává asi 150 lidí.

16.20 hodin: Petr Černý (VV): Pane primátore, diskusi k bodu - odvolání primátora a náměstka Baxy a radních - jste uzavřel už minule, nyní by se mělo hlasovat bez diskuse občanů. Korytář: "Lidé ale přišli, měli by diskutovat," Občané zahučeli, ozývají se výkřiky.

16.15 hodin: Primátor poučuje občany, jak se mohou přihlásit do diskuse.

16.10 hodin: Zatupitelé hlasují, zda bod 1b, zařadí do programu jednání zastupitelstva. Pro 13 zast., proti 16, zdrželo se 10, návrh nebyl zařazen do programu. Ozval se první hvizd z publika, primátor je žádá, aby se chovali klidně. Lidí je možná až 130, víc, než je kapacita sálu - ta je 120 lidí.

16.10 hodin: Primátor Korytář čte program, současně navrhuje nový bod 1b: návrh na odvolání náměstka primátora Lukáše Martina (ČSSD). Nezdůvodnil, proč.

16.00 hodin: Primátor Jan Korytář zahajuje zasedání, žádá zastupitele, aby se všichni přihlásili. Zastupitelů přišlo 39, kompletní počet.

15.50 hodin: Lidí v sále přibývá, jejich počet se blíží ke stovce. Kolem zastupitelů jsou natažené zábrany, stojany, spojené provazem. Jeden z příznivců Jana Korytáře, Jaroslav Hardulák, přináší petici - za zachování koalice, která byla ustanovena po volbách. Podepsalo ji asi 4500 lidí, petici předá zastupitelům.

15.35 hodin: před radnicí chodí pár lidí s cedulemi, známými z předchozích demonstrací, ale žádný mítink se zatím nekoná.

15.30 hodin: Ze zadního sálu, kde sedívají úředníci, zmizely stoly a místo nich tu přibylo židlí, jsou seřazené jako v kině v řadách za sebou. Lidé si nosí židle z předsálí, mezi prvními tu byla i Korytářova adeptka na tajemnici, známá aktivistka, předsedkyně sdružení Staré Město Alena Dvořáčková.

15.25 hodin: Do sálu vchází jako první ze zastupitelů komunisté, sedají si na svá místa. V předsálí se objevil i primátor Jan Korytář v černém obleku. Zdraví se se svými příznivci. Lidí přibývá, už jich je tu asi 35. Zatím vládne klidná atmosféra.

15.00 hodin: Otevřela se zasedací místnost zastupitelstva. Do sálu vešly asi dvě desítky občanů, většina z nich stojí, protože místo pro občany je uspořádáno jinak. Místo několik řad židlí za sebou je tu jen jedna ředa zády ke zdi. Tak se sem vejde víc lidí vestoje.

Jan Korytář už několikrát prohlásil, že odstoupí z postu sám, pokud nebude mít mezi zastupiteli dostatečnou podporu. Očekává se, že dnešní zasedání bude opět bouřlivé, že sál zaplní z velké části příznivci primátora. Celé jednání bude na náměstí před radnicí přenášet audiozáznam - pro všechny, kteří se dovnitř nedostanou. V sále bude zřejmě na klid dohlížet městská policie.
Poté, co primátor Jan Korytář (SZ) 31. března odročil kvůli chybě v návrhu odvolání své osoby a také náměstka Jaromíra Baxy a členky Rady města Květy Morávkové (všichni ze Změny pro Liberec), se 29 zastupitelů zvedlo a opustilo sál. Zasedání se tak stalo neusnášeníschopné. Dnes se zástupci ČSSD opět pokusí předložit k odhlasování všem zastupitelům návrh na odvolání.

Autor: Zuzana Minstrová

16.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 70
SDÍLEJ:
INOVATIVNÍ přístup ocenila porota u heliportu v KNL.

Reakce KNL na povolební prohlášení poslance Bláhy

Gólová radost Romana Potočného v Edenu.

Antislávista Potočný opět udeřil v Edenu

Politolog Jan Kubáček říká: „Kroužkování nakazilo i ODS“

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ - Podle známého politologa Jana Kubáčka jsou voliči v Libereckém kraji vybíraví.

Malý podvod na velké voliče, v kasínu není tvrdý hazard

Jablonec n. N. - V Jablonci se bude konat referendum o zákazu výherních automatů. Podle zastupitele Jakuba Macka herna s živou obsluhou není nebezpečná. Lidé ale podepisovali často v dobré víře, že se petice týká i kasín.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT