Přízemí slavného libereckého obchodního domu Brouk a Babka totiž opouští v těchto dnech důležitý nájemce, obchod se sportovními potřebami. Proto výlohy domu zejí prázdnotou.

„Chodívám ulicí Pražskou skoro každý den do práce. Všiml jsem si, že Brouk a Babka vypadá nějak divně. To je těmi prázdnými výlohami,“ podotkl Jaroslav Staněk z Liberce. „Je to škoda. Tolik slávy se před několika lety nadělalo s tím, že se po mnoha letech obchodní dům otevírá. A teď to vypadá, že jej zase brzy zavřou,“ dodal.

Dům Brouk a Babka vlastní soukromý majitel. Ten jej pronajímá. Dům má ovšem pět podlaží, nejen rozlehlé přízemí a výlohy. Jsou v něm také byty a několik firem tu má své kanceláře.

„Ulice Pražská je nejfrekventovanější ulicí v Liberci. Denně tu projde obrovské množství lidí. A tomu také odpovídá výše nájmů,“ vysvětlil realitní makléř Zdeněk Milfajt z realit Ria. „Sportovní potřeby opustily dům Brouk a Babka právě kvůli tomu, že nájem byl nad síly majitelů obchodu. Navíc na ně dolehla hospodářská krize,“ upozornil.

Přitom Brouk a Babka není jediným místem v Pražské ulici, kde majitelé malých obchodů raději své podnikání vzdají a odstěhují se jinam. Z horní části Pražské nedávno také zmizela prodejna telefonního operátora O2, dříve Eurotelu. A to zde sídlila od 90. let. „Pro některé prodejce je výhodnější, když přesunou svůj obchod do velkého obchodního centra. Tam přijíždějí lidé i z jiných měst,“ řekl Zdeněk Milfajt.

V obchodních centrech nejen proudí mnohem více lidí, ale navíc se zde nakupuje i v sobotu a v neděli. Obchodníci tady víc vydělají.
„Prodejní prostory Brouka a Babky nebudou prázdné dlouho. Jednáme s několika zájemci. Nejpozději na jaře se zde objeví nový obchod,“ upřesnil Zdeněk Milfajt.

Obchodní palác byl postavený v roce 1936 architektem Janem Gillarem ve funkcionalistickém stylu. Byl po roce 1950 znám jako Jiskra. V roce 2002 ho získala ústecká společnost Severocentrum, která tuto kulturní památku za 30 miliónů korun zrekonstruovala.