Václav Marek, který trafiku provozoval od roku 1992, se ze zdravotních důvodů rozhodl ukončit podnikání. Kruhový objekt proto prodal městu za 400 tisíc korun. „Město se rozhodlo stánek vykoupit hlavně z důvodu, že se tím sjednotilo vlastnictví celého Soukenného náměstí,“ vysvětlil Jan Král z tiskového oddělení radnice. Na přetřes přišel objekt například už při rekonstrukci náměstí před šesti lety.

Řada architektů estetiku budovy kritizuje. Najdou se ale i tací, kterým její specifický vzhled nevadí. „Obecně si myslím, že je dobře, když je jakýkoli stánek v nějaké slušné podobě na náměstí. Je úplně jedno, jestli je to trafika nebo stánek s občerstvením. Zkrátka to na náměstí patří. A jestli má vypadat tak nebo jinak, to už je věc vkusu nebo konkrétního majitele,“ vyjádřil se liberecký architekt Jiří Žid. Ten vidí problém spíše v celkovém uspořádání náměstí, které je podle něj nepřehledné.

Kromě prostor samotné trafiky sídlí v budově nově vlastněné městem i prodejna kebabu. Změna majitele by na ni však podle Krále neměla mít negativní vliv. Provozovatel restaurace si možná naopak polepší. „S vlastnictvím stánku na město přešla i nájemní smlouva na současný kebab, takže tam bude nadále. Nájemci projevili zájem o rozšíření jeho plochy o bývalou trafiku,“ informoval Král.

Trafika na Soukenném náměstí v Liberci. Snímek je z 9. listopadu.

O tom, kdo bude v místech dřívější trafiky sídlit, ale rozhodnou až výsledky výběrového řízení. „Nyní bude město stánek pronajímat, aby se zabránilo devastaci. Na prostory po trafice bylo vypsáno výběrové řízení, které rozhodne o užití této části objektu,“ uvedl Král. Hledání nového nájemce však není to jediné, co město musí řešit. Budova je totiž spolu se Soukenným náměstím součástí městské památkové zóny.

„Využití objektu, případně stavební úpravy, bude město konzultovat i s oddělením památkové péče,“ upozornil Král.
Jisté ale je, že kulatý objekt ještě nějakou dobu zůstane na svém místě. „Předpokládáme, že prostor celého Soukenného náměstí se bude v budoucnu řešit a do rámce tohoto řešení bude zakomponován i tento objekt,“ řekl Král.

Trafika na náměstí poblíž obchodního centra není jediná, o kterou letos Liberečané přišli. V dubnu byla zavřena prodejna u vesecké školy, kiosek u pavlovického Kauflandu a trafika v obchodním domě na Kunratické. V červnu pak následovala prodejna ve Švermově ulici. Důvodem uzavírání bylo podle společnosti Traficon to, že dané trafiky neměly obchodní potenciál. V Kunratické pak firma dostala výpověď z nájmu.