Do výběrového řízení na prodej starého libereckého kina Varšava se sice přihlásil jen jediný uchazeč, ale ani on Varšavu nedostane. Radní města totiž rozhodli, že biograf zůstane dál v majetku města. Současně je samo město nechá zrekonstruovat.

„Projekt se nám zdál dobrý, jenomže jeho financování bylo hodně na vodě. Kupující totiž počítali pro rekonstrukce Varšavy s dotacemi, které ale ještě ani vypsány nebyly. Není tedy jisté, zda by peníze vůbec dostali,“ vysvětlil primátor Jiří Kittner (ODS). „Proto se radní shodli na tom, že kino nakonec neprodáme,“ doplnil.

Nechtěli jsme se domu zbavit

Jak uvedl dále primátor, vedení města se nechtělo zchátralého domu zbavit za každou cenu. „Kdyby nám šlo jen o to, abychom Varšavu prodali, tak vypíšeme výběrové řízení a je to. Nám ale záleží na tom, aby v domě zůstalo kino zachováno, aby tu třeba byl filmový klub,“ zdůraznil Jiří Kittner.

Kino oslavilo před dvěma lety rovnou stovku, od ledna roku 2009 je ale kvůli velkému odlivu diváků zavřené a nepromítá. Město chtělo za dům utržit minimálně cenu, kterou stanovil odhad, tedy 6 milionů korun.
„Podle našeho názoru by jedno staré kino mělo ve středu města zůstat,“ řekl náměstek primátora Ondřej Červinka (ODS).

Místo kina bude víceúčelový sál

Samotnou rekonstrukci kina i restaurace a baru plánují radní zařadit do projektu Integrovaný plán rozvoje města, tedy do seznamu investic, na které má naději získat dotaci několik stovek milionů korun z evropských fondů. Pro rekonstrukci Varšavy by vedení města rádo využilo právě už hotový projekt uchazeče z výběrového řízení. Varšavu chtěli vlastně společně koupit tři zájemci – Zlatko Ganibegovič a občanská sdružení Divozemí a S(c)hody.

„Pokud by s tím souhlasili, rádi bychom projekt použili. Samotná rekonstrukce by mohla začít na jaře příštího roku. Přibližnou cenu zatím ještě nevíme, ale předpokládáme, že bychom se mohli vejít do 20 milionů,“ poznamenal primátor Kittner.

Varšava by ovšem po opravě neměla být pouze promítacím sálem, ale měla by se proměnit v multifunkční kulturní sál. Mohly by se tu tedy konat i třeba koncerty. „Pro každého to je dobrá zpráva, když vidí, že je jeho dítě opatrováno. Varšava má svého ducha, zaslouží si, aby zůstala kinem. Je ale otázka, co udělá s návštěvností druhé multikino, až otevře,“ řekl šéf Filmového klubu Liberec, který se z Varšavy přestěhoval do Lípy, Mirek Randák.