Školy v Česku čelí třetím dnem výhrůžkám, policie na sociální síti X uvedla, že hrozbu nelze podcenit, chtějí však situaci řešit tak, aby pokud možno nebylo zasahováno do chodu škol. Postupovat budou jako v předchozích dnech, kdy se snažili co nejméně narušit výuku.
„Oznámeními o přijetí výhružných zpráv školskými zařízeními se samozřejmě zabýváme. V žádném případě je nepodceňujeme, přičemž v nich provádíme prověrky a kontroly, zajišťujeme případné důkazní prostředky a jsme pochopitelně ve styku se zástupci těchto školských zařízení,“ sdělil Deníku krajský mluvčí policie Vojtěch Robovský.
Dvanáct základních škol zřizovaných městem Liberec obdrželo e-mail s hrozbou. Podle náměstka primátora Liberce pro školství Ivana Langra to všechny řeší s Policií České republiky. „Nebudeme sdělovat, jakým způsobem naše školy reagují, abychom útočníkům navenek neposkytovali žádné informace,“ podotkl Langr. Jednou ze škol, která výhružku obdržela, byla liberecká ZŠ Sokolovská. Ve stejné budově sídlí Doctrina - Podještědské gymnázium. „Přerušili jsme výuku a šli na procházku,“ informoval zástupce ředitele pro vzdělávání Zbyněk Plocar.
Potencionální hrozbou se zabývaly i další obce na Liberecku. Například na starostu Nového Města pod Smrkem se obraceli od čtvrtečního rána rodiče s obavami o bezpečí dětí.
„Rád bych vás všechny ujistil, že situaci řešíme jako město ve spolupráci se všemi řediteli našich školských zařízení a vedoucím obvodního oddělení policie. Jedná se o poplašné zprávy, jejichž cílem je vyvolat strach a paniku,“ informoval na Facebooku Černica s tím, že na všech školách probíhají namátkové policejní kontroly a zvýšili dohled v okolí škol prostřednictvím preventistů kriminality. „Jsme v neustálém kontaktu se všemi řediteli škol, přičemž všechna naše školská zařízení jsou řádně zabezpečena a monitorována, aby byl zajištěn kontrolovaný vstup do budov,“ doplnil.
Náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Jiří Čeřovský vzhledem k medializovanému útoku žákyně ZŠ v Domažlicích a rozeslaným e-mailovým výhrůžkám na zaminování škol na začátku školního roku doporučil učinit řadu preventivních opatření.
Ať už se jedná o důležitost dohledu u vstupů do škol, promluvení si se žáky o dodržování bezpečnostních opatření či nastavit pravidla pro doručování osobních zásilek a balíčků na adresu pracoviště školy. „Školy a školská zařízení zřizované Libereckým krajem žádám o aktivní zapojení do projektu Libereckého kraje zaměřeného na ochranu škol jako možných měkkých cílů. Projekt je pouze pro školy a školská zařízení zřizované Libereckým krajem a zahrnuje jak tvorbu bezpečnostních plánů či jejich revizí, tak vzdělávací aktivity, především praktická cvičení pro zaměstnance škol,“ dodal Čeřovský.