Středoškoláci našli uplatnění v sociálních službách. Studentky z oboru sociální činnost a pečovatelské služby Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu pomáhají v domovech pro seniory s péčí o tamější obyvatele. Dospělí žáci ze 3. a 4. ročníků oboru sociální činnost Střední zdravotnické školy v Turnově zase našli uplatnění v krajských sociálních zařízení. „Jsou velmi pracovití, odvážní a mám z nich velkou radost. Mám i pozitivní zpětnou vazbu ze zařízení, kde pracují. Obor zdravotnický asistent se už také začíná zapojovat do práce, zatím to jsou děvčata na Jičínsku,“ netajila hrdost na studenty ředitelka školy Lenka Nováková. Jako dobrovolníci se do zdravotnických zařízení přihlásili i studenti z liberecké Střední zdravotnické školy.

Prázdné třídy a sborovny mnoha škol se proměnily v dílny, odkud se ozývají šicí stroje, na kterých pedagogové a středoškoláci šijí látkové pratelné roušky. „Školy si zajistily šicí stroje, personál i materiál, v některých případech stroje zapůjčily žákům a zaměstnancům. Celková produkce látkových roušek se liší podle vybavení škol, zájemců o roušky je opravdu hodně,“ upřesnil náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Petr Tulpa.

Na Střední průmyslové škole textilní v Liberci a Střední škole gastronomie a služeb vznikají roušky pro Liberecký kraj. Tvarovací drátky jim dodává Střední škola řemesel a služeb v Jablonci. Drátky původně využívali žáci bižuterních oborů k letování, nyní slouží k lepšímu vytvarování roušky kolem nosu.

Matyáš Veselý má na kontě několik stolních her. Některé sám vymyslel, jiným navrhl design.
FOTO: Tvůrci z kraje pronikli do světa stolních her

V Železném Brodě tisknou na 3D tiskárnách držáky obličejových štítů i celé štíty. „Naše škola se tak stala jakousi oficiální montovnou ochranných štítů Libereckého kraje díky optimálnímu zaměření školy a poloze, kam nemají daleko subdodavatelé, občané, dobrovolníci z okolí,“ řekl ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě Jan Hásek.

Škola Kateřinky Liberec zásobuje rouškami města i terénní služby, reagovala tak na výzvu českých a moravských módních firem. Dále tiskne respirátory na svých 3D tiskárnách a zajistila dobrovolníky z řad studentů Komunitnímu centru Kontakt pro pomoc zejména starším občanům. Škola také poskytla centru pět pedagogů pro hlídání dětí zdravotníků a členů bezpečnostních složek.

Kromě výroby přistoupili na některých školách k vlastnímu vývoji ochranných pomůcek. „Vzhledem k tomu, že tisk komponent ochranných štítů zabere několik hodin, vytvořili jsme nový prototyp, který nepotřebuje 3D tisk, a stále jej inovujeme. Jsme schopni nyní vyrobit 50 kusů denně,“ pochlubil se ředitel Střední průmyslové školy technické v Jablonci Petr Froněk.

Na výzvu ČVUT se školy pustily do výroby adaptérů na šnorchlovací masky. „Tyto díly umožňují spojení masky určené pro šnorchlování a filtru P3R, čímž vznikne improvizovaný účinný respirátor a obličejový štít v jednom,“ vysvětlila ředitelka Střední uměleckoprůmyslové školy v Jablonci Martina Picko Baumannová. „ČVUT částečně poskytuje i materiál. Masky lze vzhledem k vyžadované pružnosti tisknout pouze z polyetylenglykolu a ten se pomalu stává nedostatkovým zbožím. Naštěstí máme z dřívějška nějaké vlastní zásoby.“

Předzahrádka restaurace La Piazza před radnicí.
Radnice uleví restauracím. Nebude chtít peníze za předzahrádky

Na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově využívají svého vybavení k tisku pomůcek pro švadlenky na 3D tiskárnách, řežou látky na laseru podle střihu a rodí se u nich prototypy dalších ochranných pomůcek. Podobné činnosti se věnuje i českolipská průmyslová škola.

Do pomoci se zapojily i střední školy, které nedisponují technickým zázemím. Některé z nich poskytly krizovému štábu automobily včetně řidičů. Ty pak slouží k rozvozu roušek a dezinfekce do dětských domovů a škol určených k péči o děti v kraji. Takovým příkladem je Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti v Liberci. „Roušky sice nešijeme, ale rozvážíme hygienický materiál do školských zařízení,“ zmínil zdejší ředitel Zdeněk Krabs. Domovy mládeže zase slouží k ubytování potřebných, někde i s karanténními opatřeními.