Na jaře byl kolem toho veliký humbuk. Soutěž na modernizaci tří školních hřišť totiž vyhrála firma Eurovia. Jenže to bylo těsně před komunálními volbami. Nové vedení města mělo jiný názor. „My jsme to po volbách dostali na stůl ve stylu podepište to, vítězem je Eurovia. Když jsme se na to podívali, zjistili jsme, že firma Swietelsky nabídla cenu skoro o tři miliony levnější. Jenže původní výběrová komise ji ze soutěže vyřadila kvůli formálním nedostatkům," vysvětloval primátor Tibor Batthyány.

Město tak čelilo kritice, že kvůli výměně zhotovitele přijde o dotaci. To se nakonec nestalo a radnice ještě ušetřila. Největší proměnou prošel objekt u ZŠ v Ostašově. „To byla taková stodola, paní učitelka pořád říkala, že každou chvíli spadne," popisuje Matyáš Malášek ze třetí třídy původní stav. Teď se přístavba skví novotou. „Bude tady školní družina a další zázemí školy, ale rovněž bude sloužit i veřejnosti jako klubovna pro místní spolek přátel Ostašova a další," říká učitel Michal Bolek. Stejně tak veřejnosti otevřené bude i zbrusu nové školní hřiště s umělou trávou, které navazuje na novou přístavbu. „Moc se nám to hřiště líbí, teď jsme museli chodit na tělocvik dolů na druhou budovu, to nám zabralo hodně času. Teď jenom vyběhneme ven," chlubí se další třeťačka Adriana Poláčková.

Kromě ostašovské školy se kvalitního školního hřiště dočkaly i školy Na Výběžku a Vrchlického. Na Výběžku dostal nový povrch atletický ovál, na hřišti přibyla i spousta herních prvků. V roce 2011 poničila školní hřiště blesková povodeň. V rámci modernizace hřiště tak došlo i na zlepšení protipovodňových opatření kolem školy. I tady nové hřiště vítají. „My máme tu nevýhodu, že nemáme ani vlastní tělocvičnu, cvičit chodíme do sokolovny v Harcově, která je také v zoufalém stavu.Takže nové hřiště je pro nás požehnáním," uvedla už před časem ředitelka Jarmila Plachá. Do třetice škola Vrchlického se od včerejška může pochlubit umělým povrchem na atletickém oválu, původní fotbalové hřiště uprostřed nahradil povrch s umělou trávou. Vedle oválu je ještě víceúčelové hřiště s rozšířenou tréninkovou plochou s dvěma basketbalovými koši, na kterou navazují herní prvky. Nově je předělané také sociální zařízení.

Stejně jako v Ostašově budou i školní hřiště v Harcově a na Vrchlického sloužit nejen pro hodiny tělocviku, ale odpoledne i pro širokou veřejnost. Celkem stála obnova tří sportovišť 26,5 milionu Kč. Školy na ně přitom čekaly několik let. Nejdřív se realizace odsunula, protože město nemělo 4,65 milionu na povinnou spoluúčast. Po čase se peníze našly a hřiště měla být hotova vloni v červenci, nakonec se otevřela až včera.

Podle náměstka primátora Jana Korytáře se v současné době chystá na oživení zašlé školní zahrady ZŠ Na náměstí Míru v Ruprechticích. Další lokalitou, která by potřebovala obnovu, je dnes už zarostlé hřiště pod zastávkou Ječná na sídlišti Kunratická. „Těch zanedbaných ploch je celá řada, hledáme peníze na jejich kultivaci," dodal Korytář.