Týkat se to bude především těch, kteří navštěvují školy v oblastech sousedících s Horním Hanychovem a Vescem. Na týden se tak například zastaví výuka v Gymnáziu a Střední odborné škole Pedagogické v Jeronýmově ulici. Studenti gymnázia se proto budou učit doma. S výrazným omezením svého provozu počítají také na nedaleké Základní škole U Školy.

„Většina rodičů totiž během konání světového šampionátu vlastní děti do školy nepošle. Obávají se totiž o jejich bezpečnost. Škola se totiž nachází velice blízko tiskového centra, které bude sídlit v Tipsport areně, a je zde předpokládán značný provoz,“ řekl Deníku ředitel Základní školy U Školy Radek Hanuš.

Podle něj navíc škola přihlédla také k tomu, že školu navštěvují žáci z celého Liberce a někteří budou mít v době mistrovství značně ztíženou cestu do jejích lavic. „O děti rodičů, kteří své potomky nebudou moci nechat doma, se samozřejmě postaráme,“ dodal Radek Hanuš.

Tradiční výuku naopak zachovají na Základní škole Ještědská v Dolním Hanychově. Škola se však rozhodla tolerovat absence žáků, jejichž rodiče budou chtít, aby během šampionátu opustili město či zůstali doma. „Rodičům jsme rozeslali dopisy, aby se rozhodli podle svých potřeb. Ihned po jarních prázdninách tak bude výuka pokračovat dál. Omezíme pouze odpolední vyučování,“ potvrdila Deníku ředitelka školy Jiřina Medvedíková.

Škola navíc stále čeká na vyjádření Dopravního podniku města Liberce ohledně dopravy během světového šampionátu. Kvůli zkapacitnění tramvajové linky číslo tři totiž hrozí, že bude zastaven provoz linky číslo dvě. „Máme informace, že o tom rozhodne dopravní podnik na konci ledna. Velmi by nám ale pomohlo, pokud by tato linka zůstala zachována. Dětem by to usnadnilo dopravu do školy,“ vysvětlila Jiřina Medvedíková.

Mistrovství světa v klasickém lyžování zasáhne i do výuky škol, které se nacházejí přímo v centru města. Speciální rozvrh si na dobu šampionátu připravili například na Základní škole v ulici 5. května. „Počítáme s tím, že mnoho rodičů bude chtít nechat své děti doma. Což vzhledem k chaosu, který taková akce jako mistrovství světa přinese, zcela chápeme. S tím omezeným počtem žáků, kteří budou školu navštěvovat, pak budeme především opakovat již probranou látku,“ uvedl zástupce ředitele na Základní škole v ulici 5. května Pavel Kos.

Podle vedoucího odboru školství libereckého magistrátu Pavla Kalouse je škoda, že ministerstvo školství nařídilo jarní prázdniny na třetí týden v únoru. Do doby konání šampionátu tak totiž zasahují pouhé tři dny. Kdyby bylo datum školních prázdnin posunuté, školy by o jeden týden přišly díky nim a další by mohly ušetřit vyhlášením pětidenního ředitelského volna, které mohou při vážných organizačních problémech ředitelé vyhlásit.