Dostat ze škol jídla, která přispívají k nadváze či jinak negativně ovlivňují dětský organismus. To je hlavní smysl manuálu zdravého stravování, který teď od magistrátu dostaly všechny městské mateřské a základní školy. „Určitě nechceme nikomu nic nařizovat nebo zakazovat, je to jen doporučení vhodných surovin a potravin," říká náměstek pro školství Ivan Langr. Radnice by tak ráda viděla, aby se ve školách vařilo z čerstvých produktů, aby zmizela umělá ochucovadla, instantní polévky a omáčky, chemicky konzervované výrobky či slazené nápoje.

„Osobně jsem zažila v jedné školce, že dětem zalili horkou vodou granulovaný čaj, pořádně ho osladili a vydávali to za zdravý nápoj," přidává se Zuzana Tachovská, zastupitelka za ZpL, která se na manuálu podílela.

Doporučení ale nesestavovali jen úředníci z radnice, součástí týmu byli zástupci z Krajské hygienické stanice a Státního zdravotního ústavu.

„To, jak školní jídelny vaří, se odráží na zdravotní i psychické stránce dětí. Sladká, tučná a těžká jídla děti uspávají, což se projevuje i ve výuce," upozorňuje specialistka na výživu Margit Slimáková. „Průmyslově vyráběné potraviny se podílejí se na zvyšujícím se výskytu civilizačních onemocnění jako je cukrovka, infarkt, obezita a vysoký krevní tlak."

Moc vepřového

Že ne všechny školní jídelny splňují představy o zdravé výživě potvrzuje i mluvčí krajské hygieny Zuzana Balášová. „Málo se vaří zeleninové a luštěninové polévky, u svačin je malá nabídka obilných a luštěninových pomazánek, stále se nadměrně zařazuje vepřové maso a nedodržuje se frekvence bezmasého jídla." Na druhou stranu se prý ale situace mění a většina škol dopadla v letošním hodnocení lépe než v letech minulých.

„Jak školy vaří, se odráží na zdravotní i psychické stránce dětí. Sladká, tučná a těžká jídla děti uspávají." Margit Slimáková

Město by také rádo, aby jídelny víc využívaly místních produktů. To je ale často problém. „Jednak tu není dostatek farmářů a hlavně ne všichni splňují hygienické normy. Chtěli jsme dětem koupit na farmářském trhu jablka na svačinu, ale na hygieně to neprošlo," popisuje kuchařka z MŠ Pod Ještědem Martina Bečková. „Budeme s hygieniky jednat, musíme si ujednotit, o co nám společně jde," říká Langr.

Manuál radnice přitom není samoúčelný. Od 1. září začnou platit legislativní změny.

Ty se budou týkat školského zákona a zákona o ochraně veřejného zdraví, které školám zakáží prodej potravin, které nesplňují výživové požadavky a nebude na ně přípustná ani reklama. V praxi to bude znamenat, že ze škol zmizí prodejní automaty nebo se v nich budou prodávat jen zdravé výrobky.

Jednání s dodavateli přitom není často lehké. „Chtěli jsme po nich, aby do automatu dali zdravé věci a přeslazené nápoje vyměnili za českou balenou vodu. Dali tam jen drahou italskou. Pak jsem chtěla, aby voda byla ve výši očí dětí, ale vydrželo jim to týden, tak jsem jim neprodloužila smlouvu," popisuje ředitelka ZŠ Jabloňová Iva Havlenová. Podle zjištění radnice jsou prodejní automaty zhruba ve dvou třetinách škol.

Na podzim chce město uspořádat další workshop pro školní kuchařky.