Jeden přistavěný pavilon za hlavní secesní vilou už dokonce museli zavřít, protože střechou dovnitř pršelo.

Město nemá dost peněz na opravu. Podle náměstka pro ekonomiku Jiřího Šolce se ale zatím vedení radnice ani nepřiklání k tomu, že by hlavní budovu, secesní vilu, prodalo a z výtěžku postavilo třeba kontejnerové mateřské školy. „Variant, co udělat se zchátralou školkou, je několik. Rozhodnutí ještě nepadlo, nyní žádný prodej nehrozí,” zdůraznil náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům).

Zpráva, že radnice hodlá areál prodat, totiž mobilizovala rodiče dětí i další obyvatele Ruprechtic. Ti se sešli s vedením města tento měsíc, aby zjistili, co se školkou bude. „Bydlíme sice na Letné, ale školku jsme si vybrali, protože leží na klidném a pěkném místě. Nehrozí tu, že by děti vyběhly rovnou z vrátek pod kola aut,” řekla za rodiče Denisa Švadlenová. „Byla by to velká škoda, kdybychom o školku přišli. Je tu čistší vzduch, nedaleko lesík, a jiná školka ve čtvrti není,” doplnila mladá žena.

Podobně rozladěný z varianty, že by Ruprechtice poté, co si zhruba před osmi lety vybojovaly na městě základní školu, teď přišly o školku, byl i další rodič - Daniel Engler. „Bylo by špatné, kdyby město vilu prodalo. Je to taková rodinná školka. U nás se všichni známe, nejsme žádné anonymní sídliště. Školka by čtvrti chyběla,” podotkl.

Podle učitelek školku drží nad vodou i rodiče, kteří tu něco spraví, tu natřou nebo poklidí. „Jeden tatínek nám opravil i chodníky,” uvedla jedna z učitelek. Také Věra Najmanová, zástupkyně ředitelky MŠ Čtyřlístek, pod kterou školka F. L. Věka patří, připustila, že školky by byla škoda. „Závad je zde ale hodně,”dodala.

O školce se rozhodne do prosince, kdy případná suma na opravy musí být zahrnutá do rozpočtu na příští rok. „Strhnout staré dřevěné pavilony a postavit místo nich nové by přišlo asi na 15 milionů. Předválečná vila by zatím zůstala,” nastínil Jiří Šolc.