Více než dvanáct set aut projede denně křižovatkou libereckých ulic Ostašovská a Křižanská. Mezi nimi mnohdy riskantně kličkují školáci, když tu dobíhají autobus ve směru do Liberce, anebo na opačnou stranu do Kryštofova Údolí.

U křižovatky totiž stojí dvě autobusové zastávky a své dvě budovy tu má Základní škola Ostašov. Nebezpečnou situaci by měly zmírnit stavební úpravy křižovatky, do nichž se chce ještě letos pustit město Liberec. „Chceme tady vybudovat nové přechody pro chodce, také chodníky a ostrůvky, včetně nového světelného značení. Křižovatka má totiž nevhodné uspořádání a přechody nesplňují platné technické normy,“ vysvětlil náměstek primátora pro školství a kulturu Jiří Šolc (Liberec občanům). „Nyní jsme vyhlásili na úpravy křižovatky výběrové řízení,“ dodal.

Stavbaři se do budování nové podoby místa pustí během letních prázdnin. Podle náměstka Šolce by měli být do začátku nového školního roku s úpravami hotoví. „Město přijde stavba na zhruba jeden a půl milionu korun,“ upřesnil náměstek.

Ostašovská škola je spádovou, dojíždí sem děti nejenom z Liberce, ale také například z Kryštofova Údolí, Machnína či okrajové liberecké čtvrti Karlinky. Na autobus tedy čekají po vyučování téměř všichni. A to v současné době navštěvuje školu 250 žáků. „Jen jedna ze dvou autobusových zastávek je zastřešená. Když prší, před deštěm se tady schovávají také děti, které ale čekají na autobus, co jede opačným směrem.

Jakmile se jejich spoj přiblíží, na poslední chvíli jej dobíhají. Je to opravdu nebezpečné místo, proto jsme za školu velmi rádi, že křižovatku město předělá,“ řekla ředitelka školy Eva Slováková. Poslední nový přechod před základní školou vyrostl v Liberci na začátku loňského listopadu. Na Broumovské, kde před několika lety usmrtilo projíždějící auto žáka školy, jej spolu s městem vybudovala společnost 3M.