„Škola Vrchlického naštěstí není od té naší daleko, takže nám změna komplikace nepřinese. Větší změnu ale pocítí hlavně vyšší ročníky,“ vysvětlila paní Veronika. Na Vrchlického se totiž přesunuli pouze žáci prvních a třetích tříd, druháci zamířili na školu Sokolovská a starší děti najdou azyl na Technické univerzitě na Harcově.

Žáci, rodiče i učitelé se tak musí připravit na každodenní velké stěhování. Město pro tento účel zajistilo speciální školní autobusy. „Nasmlouvali jsme je u ČSAD, dopravní podnik jich v době špičky nemůže vyčlenit tolik. Zatím jsme na to připravili 1,2 milionu korun,“ uvedl primátorův náměstek pro školství Ivan Langr s tím, že je možné, že rodiče postupně zvolí jinou formu dopravy a počet autobusů se sníží.

Prozatím budou z ruprechtického náměstí každý den v 7.23 vyjíždět tři autobusy, čtvrtý pojede ze zastávky U Pramenů. Odpoledne se vrátí v několika časech dle rozvrhu. „Školáky převezou i do harcovské tělocvičny,“ doplnil Langr. Pronájem učeben město nic stát nebude. „Univerzitě ale budeme hradit energie, úklid či vytápění,“ řekl Langr. Ty vyjdou na 300 tisíc. Dalších 800 tisíc pak má jít na úhradu obědů.

Místo jídelny, na kterou byly děti dosud zvyklé, totiž využijí ke stravování menzu, kde se cena jídel pohybuje o dost výše. „Nemůžeme po rodičích chtít, aby platili více, než by platili v Ruprechticích,“ vysvětlil Langr. V menze bude navíc fungovat speciální kuchařka a pracovnice pro výdej obědů. „Typ jídla pro děti musí být trochu jiný,“ upozornil Langr.

Rekonstrukce měla začít už na konci minulého školního roku, žáci kvůli tomu skončili výuku předčasně. Navíc se počítalo s tím, že děti budou moci během oprav v budově zůstat, náhradní řešení se tak muselo zajistit narychlo. Dělníci začali ve škole pracovat 9. července, oprava má trvat 50 týdnů. Existuje ale možnost, že se děti na druhé pololetí do školy už budou moci vrátit.

Na komplikace se musí připravit i rodiče dětí z ruprechtické MŠ Beruška. Ani ta se dnes neotevřela, rekonstrukci se nepovedlo dokončit.