Velká voda, která se přehnala přes Liberecko na začátku srpna, převrátila život na ruby také školákům. V některých obcích poničila školní budovy nebo cestu k nim natolik, že místní děti dnes, prvního září, zůstanou doma. Prodlouží si tak prázdniny. Do škol nenastoupí odhadem několik stovek žáků.
„U nás začne nový školní rok až v pondělí 6. září. Dřív jsme nestihli připravit budovu školy,“ potvrdila starostka Višňové Marie Matušková. „Škola je natolik povodní zničená, že se stejně děti nebudou moci v přízemí vůbec učit. Výuku přesuneme do vyšších pater,“ dodala.
Ve Višňové dnes zůstane doma kolem stovky školáků.
Kupodivu ve zdecimované Raspenavě se už dnes učit bude, a to i přes to, že povodeň vyplavila dílny a šatny pro žáky. Město má dvě školní budovy, obě nápor vody jakž takž vydržely. Povodni ovšem podlehla raspenavská mateřská škola.
„Školku voda úplně smetla. Dům čeká demolice. To ale neznamená, že bychom předškoláky nechali doma. Školku jsme přesunuli do nedávno zrekonstruované České Besedy naproti nádraží,“ upřesnil starosta Raspenavy Pavel Lžičař s tím, že nové hračky pro nejmenší koupila obec z peněz, které jí vynesly povodňové sbírky.
Až v pondělí 6. září se otevře pro 35 žáků základní škola v Bílém Kostele. Jak upřesnila ředitelka Irena Kostelencová, dům sice vyplavený nebyl, ale prostory školy zaplnila humanitární pomoc, v jídelně mateřské školy se ještě do neděle vařilo jak pro místní vytopené, tak i dobrovolníky.

Více ve středečním vydání