Dlouhodobě napjatá situace, která panovala podle rodičů a přátel školy na pracovišti Mateřské školy Mníšek, vyvrcholila téměř před rokem otevřeným dopisem Zastupitelstvu obce Mníšek. Autoři dopisu reagovali na hromadné výpovědi místních učitelek, špatnou komunikaci a bossing. Signatáři petičního archu mířili svá slova na tehdejší zástupkyni ředitelky pro předškolní výchovu a vzdělávání Moniku Strnádkovou.

Zastupitelstvo tehdy rozjelo vlastní šetření událostí v tamní mateřice a spojilo se jak s rodiči, tak s učitelkami. Tehdejší zástupkyně ředitelky pro předškolní výchovu a vzdělávání se nakonec rozhodla ukončit své působení v mateřince dohodou a obec následně jako zřizovatel ZŠ a MŠ Mníšek vypsala výběrové řízení. Z několika přihlášených uchazečů nakonec uspěla Petra Sadílková.

Podle autorky otevřeného dopisu Anny Chlum Pjatákové došlo ke znatelné změny atmosféry. „Celkově se zlepšila nálada všech včetně paních učitelek. Pro ně bylo navíc důležité, že konečně nahlas a veřejně mohly říci, jak to ve skutečnosti bylo s údajnou spokojeností a podporou,“ řekla Pjatáková s tím, že výměna „stráží“ byla ku prospěchu věci. Rozhodně nelituje toho, že petici iniciovala. „Musím se ale přiznat, že dny před zasedáním zastupitelstva jsem byla hodně nervózní a říkala si, zda jsem si neukousla příliš velké sousto,“ podotkla. „Chvílemi si říkám, že se povedla neuvěřitelná věc,“ dodala.

Klíště Hyalomma marginatum. Foto: Shutterstock
Klíšťata zaplavují Liberecko. Hygienici radí, jak je správně vyndat

K uklidnění situace došlo i podle starosty Mníšku Romana Slezáka, který je s Petrou Sadílkovou v kontaktu a celkově atmosféru ve školce sleduje. Přiznal, že je s novou zástupkyní spokojený. „Změnu samozřejmě hodnotím kladně, současná ředitelka mateřské školy je zkušená a v minulosti už ke spokojenosti všech pracovala,“ sdělil Slezák.

Jediné, co vnímá Anna Chlum Pjatáková jako nedořešené, je otázka otevřené omluvy bývalým zaměstnankyním školky. „Z morálního hlediska to vnímám tak, že to nebylo dotaženo do konce,“ zamyslela se. Mníšecký starosta neviděl k omluvám důvod. „Osobní invektiva byla v té vypjaté době oboustranná, tudíž zřejmě nebyl k omluvám důvod,“ zdůraznil.

Jednou z obětí chování bývalé zástupkyně ředitelky školy pro předškolní výchovu a vzdělávání se stala Darina Skřivánková, která patřila k nepedagogickému personálu. Dva roky snášela jednání své nadřízené, dokud se psychicky nezhroutila. Skončila v pracovní neschopnosti, nyní dojíždí za prací do Liberce. „Změnu vnímám jako dobrý počin, Petra Sadílková je podle mě dobrý člověk. a jsem ráda, že pravda vyšla nakonec najevo,“ svěřila se Skřivánková s tím, že případnou omluvu ani neočekávala a nevnímala by ji jako upřímnou.

Větrné elektrárny u Václavic, Hrádek nad Nisou.
Dalších šest větrných elektráren ve Václavicích? Město zajímá dopad na obyvatele

Podle některých místních ale na mníšecké základní škole přetrvávají problémy, nad kterými má ředitelka Věra Rosenbergová přivírat oči. To zřizovatel školy odmítá. „ V organizaci, která má 52 zaměstnanců a celkem asi 375 dětí se vždy nějaké problémy řeší, ale nic zásadního, spíše běžné provozní záležitosti. Paní ředitelky si vážím a jsem přesvědčen, že je na svém místě,“ dodal Roman Slezák.

Mohlo by vás zajímat: FOTO, VIDEO: V Liberci rozkvetly sakury, ulice se zahalily do růžové barvy

Zdroj: Martin Štefanov