Uvnitř útulno, čisto, veselé malůvky na stěnách a převaha uklidňujících teplých barev. Zvenku pak školu charakterizují zešedlé panely, které se hrdě hlásí k sídlištní výstavbě za socialismu.

Tento kontrast uhodí do očí snad každého, kdo zavítá na největší základní školu v Liberci, na ZŠ Aloisina výšina na sídlišti Kunratická. Nesoulad mezi vnější a vnitřní podobou ale už příští rok zmizí. Město totiž získalo na opravy pláště školy, výměnu oken a zateplení nyní dotaci 10,3 milionů korun z fondů Evropské unie.

„K tomu jsme z evropských fondů dostali dotaci ve výši zhruba 1,4 milionů korun na opravy Mateřské školy Delfínek v Liberci – Vesci,“ upřesnil náměstek primátora Ondřej Červinka (ODS) s tím, že na chystané rekonstrukce školských zařízení město ještě další miliony dodá ze svého rozpočtu. „Všechny dotace budou využité na zateplení a další opravy, které povedou k úsporám ve vytápění,“ vysvětlil náměstek.

Podle ředitele ZŠ Aloisina výšina Jaroslava Vykoukala škola zateplení a výměnu oken nutně potřebuje už dlouho. Stará dřevěná okna v panelákové budově špatně těsní. Některá jsou v tak hrozném stavu, že je nesmí nikdo otevírat, protože hrozí, že by mohla vypadnout.

„Až bude škola zateplená, hodně ušetříme na energiích. Teď nám hodně tepla uniká netěsnícími okny a spárami. My ale musíme topit naplno, aby bylo na chodbě a ve třídách tolik stupňů tepla, kolik předepisují normy,“ řekl.

Jak upozornil ředitel Jaroslav Vykoukal, mezi postupně opravovanými domy na sídlišti už škola působí jako takový skanzen minulé éry. Je jedním z posledních paneláků, které mají původní, poněkud posmutnělou podobu.

„Už deset let se netěším na nic jiného. Pro nás je to radostná zpráva, že se městu podařilo získat dotace a že se konečně škola dočká opravy,“ poznamenal ředitel. „Těšíme se na to, že škola bude barevná a nebude ji hyzdit otlučená omítka,“ dodal.

Jak upřesnil náměstek Červinka, rekonstrukce pláště školy, výměna oken a zateplení střechy přijde dohromady na více než 16 milionů korun. Oprava, která začne v příštím roce, bude rozdělená do několika etap tak, aby nenarušila výuku.

Areál základní školy tvoří šest pavilonů. Školu dnes navštěvuje 370 dětí, na počátku 90. let minulého století tam ale chodilo přes 620 žáků. Škola byla na sídlišti otevřena v roce 1987.

Liberecká škola je jednou z mnoha, které by se díky Operačnímu programu Životní prostředí měly dočkat zateplení. Z celého Libereckého kraje uspěly dvě desítky projektů.