V roce 2018 zaplatil na náhradách za zvířata zabitá vlkem necelých 200 tisíc. Letos už to bylo třikrát tolik. Podle Barbory Černé, která koordinuje Vlčí hlídky na Kokořínsku a v Ralsku, to ale neznamená, že útoků vlků na hospodářská zvířata přibývá. „Jde spíše o to, že lidé dříve nevěděli o tom, že mohou žádat o náhradu za zabitá zvířata. V poslední době tak o ně začali více žádat. Dalším důvodem je, že finanční částky byly v minulosti menší,“ vysvětlila Deníku Černá.

Vlci se na území kraje vyskytují v Jizerských horách, na Frýdlantsku a v Ralsku, kam vlci přišli z Německa a Polska v roce 2014. Podle Černé se tam od té doby každý rok narodila vlčata. Výjimkou je letošní rok, kdy nemají Vlčí hlídky ani Správa Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj prozatím žádné důkazy o potomcích smečky. Potenciálními důvody může být srážka vlka s autem nebo pytláctví.

„Naposledy ke sražení vlka autem došlo letos na jaře u obce Dolní Krupá. Místní smečce škodilo i pytláctví. Poslední případ zastřelení prokázala pitva u vlčice, kterou loni na podzim našli mrtvou u silnice nedaleko Doks místní myslivci,“ uvedla Černá.

Reprodukci se nepodařilo prokázat ani u vlků, kteří se pohybují v okolí Frýdlantského výběžku. Nicméně právě tam se chovatelé často setkávají s útoky šelem na jejich hospodářská zvířata. Na jaře letošního roku přišel Milan Maršálek o 9 ovcí. „Šlo o dva případy, které se staly asi týden po sobě,“ popsal Maršálek, který hospodaří na 30 hektarech půdy a postupně opravuje historickou Clam-Gallasovu rychtu v Dolní Řasnici.

„Náhradu jsem od kraje dostal v plné výší. S tím můžu být jedině spokojen. Druhá věc je, že je s tím hrozná administrativa. Můj názor navíc je, že vlk sem zkrátka nepatří,“ zmínil Maršálek s tím, že finanční náhrada je asi dva tisíce za kus. „Já ale přijdu o ovci a ještě musím zaplatit za kafilérii. Do toho je potřeba dokázat, že ovci opravdu zardousil vlk a ne třeba sousedův pes. Zrovna včera, když jsem pouštěl ovce, jsem našel jednu, která měla prokousnutý krk a roztrhané vnitřnosti. Jak mám ale dokázat, že to byl vlk?“ zeptal se Maršálek.

Podle Černé představuje prokazování toho, že zvíře zabil vlk, velký problém. „Některé kraje to ani nevyžadují a proplácí lidem všechny nahlášené škody. Liberecký kraj patří k těm přísnějším a vyžaduje to,“ poznamenala.

O vyplacení náhrady škody rozhoduje rada kraje. Ta na svém posledním zasedání řešila tři nové případy zvířat usmrcených chráněnými živočichy. Celkem chovatelům vyplatí bezmála šedesát tisíc korun. „Částku 21 102,98 korun obdrží za dvě roztrhané ovce a dvě jehňata chovatelka v Křižanech, sumu ve výši 24 482,55 korun dostane chovatelka, jejíž tele roztrhal vlk v Jindřichovicích pod Smrkem. Zvířata byla v době vzniku škody umístěna v uzavřeném objektu. Za ryby, vylovené z rybníků Cihlák a Křižák v Českém ráji, pak rybářská společnost z Chlumce nad Cidlinou dostane náhradu 13 244 korun,“ přiblížil mluvčí kraje Filip Trdla.

Vyplácení náhrad se řídí zákonem. Náhradu škody poskytuje na jeho základě a při splnění požadovaných podmínek Ministerstvo financí prostřednictvím Krajského úřadu Libereckého kraje jako neinvestiční účelovou dotaci z krajského rozpočtu. „Letos je to naposledy, co kraj hradí tyto škody ze svého rozpočtu. Od prvního ledna příštího roku dojde ke změně systému: peníze nebudou poskytovány formou dotace, ale kompenzací. Prostředky z Ministerstva financí už nebudou předkládány ke schválení radě kraje. Pro poškozené to však žádnou změnu neznamená, dočkají se odškodnění stejně, jako tomu bylo dosud,“ uvedl radní pro resort životního prostředí a zemědělství Václav Židek.

Zjednodušení vítá i Maršálek, který má v Dolní Řasnici stádo 90 ovcí a 20 beranů. „Musíme si počkat na nový rok a uvidíme, jak to bude vypadat. V současné době je to časově náročné. Abych splnil všechny podmínky pro udělení náhrady, strávím s administrativou skoro dva dny,“ uvedl Maršálek.

Vlk působí škody na hospodářských zvířatech v Libereckém kraji dlouhodobě. Finanční náhrady dosáhly podle informací hejtmanství v tomto roce necelých 630 tisíc, z toho ty způsobené na ovcích 372 tisíc korun. Významně rostou také škody způsobené kormorány. Během posledních let se částka vyšplhala téměř k milionu. Letos poprvé ve statistikách figurují také vydry, za jejichž útoky kraj vyplatil přes 30 tisíc korun.